Nic o mnie nie wiesz

18/10/2012 Poezje

Mar­ta Pod­gór­nik traf­nie i wart­ko opi­su­je codzien­ność. Ryt­micz­nie pro­wa­dząc po powierzch­ni wer­sów, wcią­ga czy­tel­ni­ka w wir słow­nych utar­czek z twór­czo­ścią, trud­nych roz­mów z ludź­mi i cią­głych zma­gań ze świa­tem. Jej twór­czość to jeden z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych gło­sów we współ­cze­snej pol­skiej poezji. Auto­rem wybo­ru Nic o mnie nie wiesz jest Roman Honet.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
I
Data wydania
18/10/2012
Kategoria
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
94
Format
162 x 215 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print White 1,5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-22-4
spis treści

korporacja

faceci i babki

porządeczki

Sprany Tren

Ci Mili Państwo

życie z ideami

Witryna Czasopism

Festiwal piosenki śpiewanej

Poemat nagrodzony nagrodą K.

Melodia

niedzielny obiad

płodne dni

dwóch adresatów

w przedziale

reflektarz

Presuicydalny Ibidem

literacki

Dziesiątka Kluczy do pełni szczęścia

Rezydencja surykatek

Literatura w weekend

debiut w internecie

ruchome granice.

Twarde Okładki, Miękki Podołek

Instrukcje obsług

Telefon na drugiej linii

2001

drobne poprawki

Chleb na Wody Płynące

produkty uboczne

wycieczka pod most

Znicz, który płonie w tabernakulum mobile

prawa do lewej

Rytualna kąpiel

hieny

straże

[nigdy już nie będzie takiego lata jak tamto]

rewers

jednostki pamięci

Zawsze.

Ragazza.

wiersz dla paoli bracho

reguła festiwalu

śmierć i dziewczyna

nocny telefon

wakat

ściółka (sylwia)

emancypacja

tak i nie

list do marcina

szczegółowa mapa

słoneczny brzeg

kadr na dobranoc

Dziewczynka w czerwieni

Taksówkarz, co brał tylko intrantne zlecenia

pięć opakowań

zawias

ostatnimi czasy

Repetytorium dla Adolescencji

bzdurne wątpliwości

oby tak dalej

Sztuka, bo przecież nie Kultura

luxemburg i inne wiersze

przedświąteczna gorączka

paradiso

Chelsea Hotel No. 5

Ostatni zdrowi ludzie

żenujący klasycyzm

Międzynarodowy Dzień Bez Nas

podłożona melodia

jeden

wycieczka na groby

 

Posłowie

 

opinie o książce

Podgórnik osadza swoje pisanie głównie na przeniesieniu niekiedy bardzo intymnych, kruchych chwil i impresji w to, co uniwersalne, tworząc z własnego doświadczenia symboliczne projekcje rzeczywistości. Gdy tylko rzeczywistość podwija się pod kąśliwe pióro poetki, zostaje natychmiast włączona w tryb krytyczny i brutalnie zmiksowana przez niezwykle złożony psychologicznie podmiot.

Michał Czaja

"Nic o mnie nie wiesz" – zdaje się mówić podmiot liryczny wierszy Marty Podgórnik, a z drugiej strony wyczuwalna jest jego drapieżna bezradność. W życiu i słowach, posuwających się aż do granicy ryzyka, odnajduje on jednak pewną logikę, w którą wkomponowuje swoje życie. Wszystkie jego prowokacje i porywy, ale zarówno cofnięcia i przygaśnięcia, nigdy nie wyciągają go ze stanu swojego zawieszenia. I nawet kiedy, w pewnych miejscach, czuje się nie u siebie, kiedy odczuwa drażliwą potrzebę, aby coś się wydarzyło, zmieniło bieg zdarzeń – zastyga we własnym, mocnym bezruchu. Dopytuje się o sprawy bolesne, kiedy tylko to, co słabe, wychodzi na powierzchnię, aby jak najgłębiej rozdrapać je, a potem… poczekać, aż rana zaschnie.

Joanna Roś

Ciekawa pozycja zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać twórczość poetki - zbiór prezentuje subiektywny przekrój przez jej dotychczasową twórczość. Dla czytelników zaznajomionych z dorobkiem Podgórnik będzie stanowić podsumowanie, jak również wgląd w ewolucję stylu autorki.

Katarzyna Fetlińska

Poetka za sprawą swoich wierszy czule gładzi strapioną twarz czytelnika, by niespodziewanie wymierzyć jej policzek wyrywający ze snu o istnieniu dobra, moralności i wszelkiej teleologii istnienia. Spomiędzy sterylnie eleganckich wersów przesączają się krwawe ślady zranionej duszy.

Magdalena Brzęczek

Podkreślić trzeba przede wszystkim jedno: frazę Podgórnik rozpoznamy od razu, ton jej wierszy jest zupełnie niepodrabialny, nietrudno dowieść, że w żadnej innej twórczości słowa "serce" nie używa się tak natrętnie i że w żadnej innej twórczości natrętność ta, choć ckliwa, nie jest zarazem tak poruszająca i wzruszająca jak tu.

Piotr Szewc

Nic o nie niej nie wiemy? No cóż, jeśli ktoś się w ten filmowy sposób odgryza naszym (domniemanym) voyeurystycznym skłonnościom, to znaczy, być może, że chce nam koniecznie coś ważnego o sobie powiedzieć.

Michał Larek

Tom o tyle warty uwagi, że nie dość, iż mamy do czynienia z Martą Podgórnik  w pigułce (publikacja szczególnie godna polecenia początkującym czytelnikom poetki), to jeszcze z tekstami autorki pod redakcją Romana Honeta. Redaktor zdaje się kokietować tytułem, że Podgórnik zdradzi nową prawdę o sobie, przedstawioną za pomocą znanych już i publikowanych wierszy. Czy jest inaczej? Raczej nie, bo znowu widzimy silną bohaterkę, która na życiu zjadła zęby (a parę też ich zapewne wybiła). Jednak znów wypada bardzo autentycznie. Novum: optymistyczne zakończenie. Mam do tego tomu słabość, bo zawiera wszystkie moje ulubione wiersze Podgórnik o życiu literackim.

Kinga Kasperek

W wierszach z tomu Nic o mnie nie wiesz rozliczenie z sentymentami miesza się z upajaniem nimi przez kobietę będącą jak najbardziej podmiotem samoświadomym, świetnie zorientowanym w złożoności doświadczeń, które ją ukształtowały. Pokaźny tom przedstawiający Podgórnik jako poetkę wnikliwie sprawdzającą czy elementy jej świata nie mają swych rewersów, zaprzeczeń.

Tymoteusz Milas

Inne książki autora

Teksty i materiały o książce w biBLiotece

  • o pisaniu Swoimi słowami Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Fetliń­skiej z Mar­tą Pod­gór­nik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz, wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w 2012 roku. więcej
  • IMPRESJE Miło było Cię poznać Esej Micha­ła Czai towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nic o mnie nie wiesz Mar­ty Pod­gór­nik. więcej
  • KOMENTARZE Translacja Autor­ski komen­tarz Mar­ty Pod­gór­nik do wier­sza Trans­la­cja. więcej
  • POEZJE Nic o mnie nie wiesz Frag­men­ty książ­ki Mar­ty Pod­gór­nik Nic o mnie nie wiesz w wybo­rze Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go w serii „Poezje” 18 paź­dzier­ni­ka 2012 roku. więcej