Nieostre widzenia
Debiutancki zbiór opowiadań Katarzyny Jakubiak rozgrywa się na styku dwóch rzeczywistości: polskiej i amerykańskiej. To literackie wariacje na temat ludzi, którzy poruszają się w przestrzeni rozpiętej między dwoma biegunami, w połowie drogi między poczuciem obcości a oswojeniem. Poetycka precyzja języka autorki plastycznie odwzorowuje nawarstwienie niuansów i wielość perspektyw obecnych w tak różnych od siebie światach.
Wycinki
Historia
Sezon jasnowidzów
Ameryka!
Masz więcej lat niż miałeś kiedyś
Pierwsze polowanie
Czysta woda
Cisza w X
Pani Dorota
Bojownik
Obietnica
Nieostre widzenia
Za główny przedmiot swoich zainteresowań w wypadku Nieostrych widzeń autorka obiera… przedmiot, choć może bardziej precyzyjnym określeniem byłoby w tym wypadku "narzędzie". Pamiątki, gesty, dźwięki i anegdoty, czyli wszystko, co użyteczne, aby zestalić rozproszone elementy naszej osobowości. Nadużyciem byłoby niewątpliwie stwierdzenie, że opowiadania Jakubiak są przykładem literatury pamięci. Mimo niebagatelnej roli, jaką odgrywają tutaj gromadzone z pieczołowitością skrawki (w sensie dosłownym, jak i przenośnym) pozostałe po przeszłych wydarzeniach, doświadczanie teraźniejszości nie zostaje całkowicie zmarginalizowane.
Marcel Prus
W prozie Katarzyny Jakubiak nieostre pozostają przede wszystkim uczucia, zwłaszcza te bolesne, które autorka tak zgrabnie oplata poetycką nicią, że ostatecznie jawią się one jedynie jako "rozmyty szary kształt uchwycony kątem oka".
Magdalena Brzęczek
Katarzyna Jakubiak doskonale dawkuje czytelnikom sposób mówienia między innymi o obcości i wyobcowaniu, (...) o kulturowych i społecznych rolach kobiet i mężczyzn. Bohaterami opowiadań są przede wszystkim kobiety – wykształcone, zazwyczaj materialnie ustabilizowane trzydziestolatki – którym towarzyszą mężczyźni, nie odwrotnie. Najciekawszym jednak pisarskim zabiegiem pojawiającym się w kulminacyjnym momencie opowiadania jest zestawienie wątku poronienia z przywiezieniem do domu przez partnera bohaterki mięsem zabitej sarny.
Aleksandra Grzemska
Nieostre widzenia pełne są scen zaskakujących, czasami zabawnych i napisanych z dużym poczuciem humoru (wyraźnym, zwłaszcza gdy autorka porusza kwestię amerykańskiej tożsamości narodowej), a też dramatycznych i groteskowych. Robi wrażenie kunszt opisu niektórych scen erotycznych.
Tymoteusz Milas
Debiut Jakubiak składa się z paru opowiadań o tożsamości, Ameryce i zwykłej codzienności i ma przemyślaną konstrukcją. Nad wszystkim krąży widmo lęku przed niedostatecznym opisaniem – teksty są nadszczegółowe, a zarazem rozproszone. Bardzo sprawnie napisany tom – potraktowałam go jako zachętę i będę czekała na kolejne publikacje.
Kinga Kasperek
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- o książce Moje widzenie rzeczywistości jest nieostre Rozmowa Sławomira Iwasiowa i Justyny Sobolewskiej z Katarzyną Jakubiak, towarzysząca premierze e‑booka Nieostre widzenia, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.
- PROZA Nieostre widzenia Fragmenty e‑booka Nieostre widzenia Katarzyny Jakubiak, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.
- IMPRESJE Znaczenia i trzewia Recenzja Aleksandry Grzemskiej towarzysząca premierze e‑booka Katarzyny Jakubiak Nieostre widzenia, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.
- ESEJE Obcy w mieście Cracow, czyli Ameryka! Recenzja Katarzyny Northeast towarzysząca premierze e‑booka Nieostre widzenia Katarzyny Jakubiak, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.
- KOMENTARZE W złudzeniu Autorski komentarz Katarzyny Jakubiak towarzyszący premierze e‑booka Nieostre widzenia, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Nieostre widzenia Prezentacja książki Nieostre widzenia Katarzyny Jakubiak.
- ESEJE Dojrzewanie do Ameryki Recenzja Tymoteusza Milasa z książki Nieostre widzenia Katarzyna Jakubiak, która ukazała się w sierpniu 2013 roku w miesięczniku „Lampa”.