Poezja jako miejsce na ziemi

22/05/2006 Dożynki

Wier­sze pocho­dzą­ce m.in z tomów: Nenia i inne wier­sze (1990), Pere­gry­narz (1992), Mło­dzie­niec o wzo­ro­wych oby­cza­jach (1994), Liber mor­tu­orum (1997), Kamień pełen pokar­mu (1999), Prze­wod­nik dla bez­dom­nych nie­za­leż­nie od miej­sca zamiesz­ka­nia (2000), Przy­czy­nek do nauki o nie­ist­nie­niu (2003).

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
22/05/2006
Kategoria
Liryka
Seria
Dożynki
Ilość stron
292
Format
168 x 238 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-88515-87-X
opinie o książce

Przedstawiając dzieje opisywanego miejsca kronikarz przykłada do nich miarę tych, którzy żyli, tych, którzy pamiętają, i własną - miarę interpretatora. Dycki oddaje w ręce czytelnika kronikę jednego z miejsc na ziemi odmierzoną latami 1988-2003, a w niej dobrze już rozpoznawalne historie kątów i postaci. Słuszne w tym przekonanie, że sprawiedliwiej poznawać dziejopisa po jego kronice niż po rocznikach.

Paweł Mackiewicz

Poezja jako miejsce na ziemi to książka do pewnego stopnia obiecana i wyczekiwana. Obiecana, bo kolejne wiersze i tomy Dyckiego układały się w konsekwentną całość, a poeta zdawał się sugerować konieczność lektury całościowej. I jeśli nawet tak nie było, jeśli w kolejnych zbiorach Dycki usiłował złamać monopol własnej idei - a jest to również poezja końca pewnej idei - to z całą pewnością można mówić o momencie wyczekiwania ze strony czytelników: wyczekiwania na kontynuację i dopełnienie najważniejszych wątków, na zaokrąglenie sumy, której składniki przewijały się w kolejnych tekstach. (...) Powracające motywy - domu, śmierci, ciała męskości i zniewieścienia, schizofrenii - nie dopełniają się, lecz raczej nakładają na siebie i wciągają w fascynującą grę odbić, zniekształceń i chybionych konkluzji.

Jacek Gutorow

Inne książki autora

Teksty i materiały o książce w biBLiotece