Poprawiny
Wiersze, w których jedynym stałym miejscem podmiotu mówiącego jest ruch. Wiersze osobiste, ale nie ekshibicjonistyczne. Arkusz poetycki, który stał się zalążkiem debiutanckiej książki poetyckiej Szychowiak.
Skraje, brzegi
Ślad
Podwójnie złożona
Poprawiny
Bezwiednie
Świtania
Widzenie
Ściśle tajne
Silna
Dziecko ślizga się po szerokich plecach rzeki
Amnezja
W ciemno
Na czczo
Już się mogę tak nie powtórzyć , pisze Julia Szychowiak w jednym z wierszy. I uznajmy te słowa za rację jej pisania i za klucz do jej poezji. Pisze się, bo powtórzeń nie ma, pisze się, by uchwycić to, co się tak nie powtarza . Świat wyłaniający się z wierszy Julii Szychowiak, bardzo własnych i bardzo intymnych, ale dalekich od obnoszenia swojego Ja, jest zawsze pomiędzy - na progu, na brzegu, przed świtem, na granicy światła i cienia. W swojej kapryśnej niepowtarzalności umyka słowom i kształtom. Krótkotrwały jak błyski jej lapidarnych często zdań, jak draśnięcia jej celnych porównań. Choć zanurzone w tym migotliwym światłocieniu, są to wiersze dojmująco naskórne, obrazy naoczne, słowa na światło i dźwięk nadczułe. To liryka ściśniętych ust, które nie chcą powiedzieć za dużo, by pozostać tam, gdzie nic się nie powtarza - na progu, na skraju, przed świtem.
Jerzy Jarniewicz
Julia Szychowiak wybiera (...) te rejestry poezji, które wywołują pojedynczą intymność, bez względu na to, ile namnożą sobowtórów i przejść pomiędzy różnymi tożsamościami. Jej metoda polega na ustawicznej próbie zlokalizowania podmiotu piszącego i opisaniu jego wielorakich odsłon.
Anna Kałuża
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- RECYTACJE Amnezja Wiersz z arkusza Poprawiny, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2007” na festiwalu Port Wrocław.
- IMPRESJE Początek pięknej historii Recenzja Jakuba Winiarskiego z arkusza Poprawiny Julii Szychowiak.
- POEZJE Poprawiny Fragmenty książki Julii Szychowiak Poprawiny, wydanej w Biurze Literackim 11 czerwca 2007 roku.
- NOTKI I OPINIE O Poprawinach Komentarze Adama Grzelca, Romana Kaźmierskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało.