Przedszkolny sen Marianki

20/04/2015 Poezje

Przed­szkol­ny sen Marian­ki to podróż po boga­tej wyobraź­ni tytu­ło­wej boha­ter­ki. Marian­ka, prze­ję­ta zbli­ża­ją­cym się roz­po­czę­ciem roku szkol­ne­go, prze­no­si się we śnie do pierw­szej kla­sy, gdzie muzy­ki uczy kot Trzpiot, przy­ro­dy pająk Wod­nik, geo­gra­fii pies Fafik, a goryl Miki robi za „spe­ca od gim­na­sty­ki”. Boha­te­ro­wie snu małej Marian­ki mają dużo cech wspól­nych z jej zabaw­ka­mi, ale to zaba­wa nie tyl­ko dla naj­młod­szych, bo kot instru­men­ta­li­sta gra Bacha, Beetho­ve­na i Hayd­na, a gad z opo­wie­ści przy­rod­ni­ka „czy­ta teraz wyłącz­nie Gada­me­ra”. Pod­sia­dło nie po raz pierw­szy udo­wad­nia, że jako poeta świet­nie czu­je język i potra­fi się nim bawić, a histo­ryj­ki brzmią weso­ło za spra­wą zręcz­ne­go rymo­wa­nia.

Autor
Jacek Podsiadło
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
20/04/2015
Kategoria
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
76
Format
205 x 287 mm
Oprawa
twarda
Papier
Munken Print White 150
Projekt okładki
Daniel de Latour
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-65125-00-2
spis treści

Początek jest w piątek

Polonistka Pola

Matematyk Patyk

Kot Trzpiot, instrumentalista

Ryzyk fizyk

Chemik Remik

Historyk Scyzoryk

Pająk Wodnik, przyrodnik

Fafik geografik

Miki, spec od gimnastyki

 

opinie o książce

Przedszkolny sen Marianki wyróżnia się na tle masowo dziś wydawanych „produktów książkopodobnych”. Wszystko w wierszach Podsiadły – od instrumentacji brzmieniowej, przez żywą, zmienną rytmikę, po niewymuszone zabawy językowe – skrzy się inteligentnym dowcipem, pulsuje i żyje. Poeta znakomicie łączy wyczulenie na dźwięki [...] z sugestywnym obrazowaniem [...]. Podsiadło, jak zręczny magik, ożywia zarówno skostniałe idiomy, jak i – podawane dzieciom w szkole w postaci niestrawnych formułek – informacje o świecie.

Joanna Mueller

Podsiadło w sposób urzekający łączy realia współczesnej szkoły z wyobraźnią, snem, dziecięcym pomieszaniem doświadczeń i marzeń. Marianka – jego medium – należy zarazem „do towarzystwa” dzisiejszego dziecka i do świata literatury. Kojarzy się z kimś znajomym i kimś „przeczytanym”. Autor nie stara się jej „modernizować”, dopasowując do któregoś z obiegowych stereotypów dziecięcości XXI wieku; zostawia szeroki margines na staroświecką wrażliwość, charakterystyczną dla sześciolatki ciekawość świata, spontaniczność i pragnienie kontaktu z własną przyszłością.

Piotr Śliwiński

Zgrabne rymy sprawiają, że szalony sen Marianki czyta się przyjemnie i z uśmiechem na ustach. Jest zabawnie, choć chyba nie do końca lektura skierowana jest do przedszkolaków. Raczej dla nieco starszych dzieci, o czym przesądzają wszystkie te poważne nauki, trudne słowa czy skomplikowane opisy. [...] Ogromną rolę pełnią kwestie techniczne wydania. Przedszkolny sen Marianki udekorowany jest fantastycznymi rysunkami, które wykonał Daniel de Latour. Obrazki idealnie wpasowują się w senny i absurdalny klimat rymowanki, są rozciągnięte, nienaturalnie kolorowe i zabawne. Jest ich pełno, niemalże wyskakują z poszczególnych stron, sprawiając, że bajka ożywa na naszych oczach. O piękne wydanie zadbało również Biuro Literackie, które postawiło na duży format książki i twardą, kolorową oprawę imitującą okładkę zeszytu szkolnego. Jedno jest pewne – Przedszkolny sen Marianki będzie się fantastycznie prezentował w rękach rodzica i dziecka, ale także na półce z książkami.

Sylwia Sekret

Nauczyliśmy się, że Jacek Podsiadło ma nieprzebrane pokłady humoru i potrafi fantastycznie bawić się językiem, wciągając czytelników w wir jazdy bez trzymanki po wybojach poezji. Dla dziecięcego odbiorcy Przedszkolny sen Marianki będzie lekturą zabawną, przykuwającą uwagę swoją dynamiką, poczuciem humoru, mocnym osadzeniem we współczesności. Dorośli – wydobędą więcej, nie gorzej się bawiąc. Jest w tym poemacie nuta abstrakcyjności, ale od czego wyobraźnia...  

Agnieszka Grabowska

Inne książki autora

Teksty i materiały o książce w biBLiotece