Przygody przyrody
Przygody przyrody to druga książka w serii „Dziecinada”. Plastyczność opisów oraz łatwość w tworzeniu niecodziennych historii uzupełnione zostały ilustracjami Brody. Zwierzęce swawole w wierszykach Macheja gwarantują salwy śmiechu. Książka Roku 2008 w kategorii „grafika” wg kapituły Nagrody Polskiej Sekcji IBBY.
Flądra i Sowa
Karp w Karpatach
Wyścigi ślimaków
Kruk mruk
Dzikie kotki
Spali, chrapali
mrówki zza lodówki
Trzy wszy
Pszczeliny bzyknienia
Przygoda wróbla
Rysio i muchy
Kasia w lesie
Krótka mowa obrończa o wilku
Pieska sjesta w Salonikach
Piosenka o kreteńskim ośle
Delfiny z Knossos
Goryle
Pyton i bazyliszek
tygrysy nie grymaszą
Na opak
Dzięcioł i robak
Kogut i pies
Krowa w zimie
wół, krowa i koniec
Machej potrafi umiejętnie odwołać się do naturalnego dla dzieci współczucia dla zwierząt, a zarazem dyskretnie wskazać wymiar, który można by nazwać metafizycznym. To naprawdę są "swawole i niedole", a nie pocieszające wierszyki z elementarza.
Wojciech Bonowicz
Machej bezbłędnie wyczuwa tętno dziecięcej mowy, jej wygibasy, ekwilibrystyczne wręcz łamańce słowne, fascynację brzmieniową, a nie znaczeniową warstwą języka. To jednak nie wszystko, co może przekonać do podzielenia się lekturą Przygód przyrody z najmłodszymi odbiorcami. Ich świat to prawdziwy kalejdoskop estetyczny - dostojne i dumne delfiny budzą podziw, ale pociągają te najbrzydsze i najmniej proszone, jak wszy lub mrówki zza lodówki. Machej rozumie, że fauna jest atrakcyjniejsza, gdy staje na głowie, jak w wierszu "Na opak", lub gdy na nowo odsłania przed nami odwieczne prawidłowości. Tak, moi kochani, nie karmcie tygrysów kaszą...
Tomasz Fijałkowski
Zabawny zwierzyniec i wesołe rymowanki. Może Przygody przyrody wejdą do kanonu opowieści o ekscesach zwierząt? Jak wiadomo, klasyczną pod tym względem jest bajka o kocicy palącej papierosa i upalającej kawał nosa.
Anna Kałuża
Z wierszy Zbyszka się wyłania
cudna lekkość rymowania,
rytm ich też nie byle jaki
(pogłos wierszy księdza Baki
to kultury tylko przejaw,
bo najwięcej tu Macheja).
Chociaż więcej w nich niedoli
jest zwierzęcej niż swawoli,
to uśmiechnąć się nie trudno,
przyglądając się absurdom.
W tym oczywistości lustrze
jesteś wolny, choć na mustrze
wyobraźni i języka.
Te przygody się połyka
jak najlepszą szkocką whisky,
która dobra tak dla wszystkich,
jak dla dzieci oranżada.
Gdy się w te przygody wpada,
to wiek własny się nie liczy,
pięć lat czy sto - bez różnicy,
Człowiek stary tak jak młody
Cząstką przygód jest przyrody.
A po wierszu "Trzy wszy" wierzę,
Że wesz to jest także zwierzę.
Bohdan Zadura
Inne książki autora
Zbigniew MACHEJ
Telefon z antypodów. Wiersze z młodości w epoce minionej (1978–1990)
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- z fortu do portu Przygody przyrody Wiersze z książki Przygody przyrody. Fragment spotkania autorskiego „Dziecinada” z udziałem poetów, ilustratorów oraz aktorów Teatru Lalek we Wrocławiu.
- ESEJE Kamień schron Recenzja Marcina Orlińskiego z książek Zima w małym mieście na granicy i Przygody przyrody, która ukazała się na stronie marcinorlinski.pl.
- NOTKI I OPINIE O Przygodach przyrody Komentarze Wojciecha Bonowicza, Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży oraz Bohdana Zadury.
- DLA DZIECI Przygody przyrody Fragmenty książki Przygody przyrody Zbigniewa Macheja z ilustracjami Tomasza Brody, wydanej w Biurze Literackim 25 marca 2008 roku.