Ra
Najnowszy tom mieszkającego w Kopenhadze poety, dramaturga i malarza skupia się na śmiesznostkach i wykolejeniach międzyludzkiej komunikacji, na „byciu w kontakcie”, które najczęściej zakrawa na absurd. Wiersze z „Ra” nie rezygnują jednak z awangardowych ambicji, wciąż chętnie konfrontują czytelników z logiką lustrzanego labiryntu (choć może nie abstrakcyjnych afektywnych plam), jednak dzieje się to z zachowaniem spójności narracyjnej poetyckich inscenizacji oraz schludności, a niekiedy wręcz klasyczności form użytych w innych tekstach. Z kolei klarowne, medytacyjne i spięte koaniczną puentą przypowieści Wróblewskiego zbliżają jego poezję do estetyk Dalekiego Wschodu, a przywołanie boga Słońca zachęca do czytania niektórych utworów jak zapisanych w kolumnie egipskich hieroglifów. Czyli nie labirynt, ale piramida? Tytułowe krwiożercze zawołanie „Ra!” zachęca do wejścia.
Z kim teraz spędzasz noce, Christine?
Tico tico erotico
Zegar
Neolityczne narracje
Nie rozumiem języka tubylców
Grzechotki sensu
Szekspir
Nadistota
Pepsi max
Obraz zjawisk
Siemiatycze–Manchester England/England
Skatalites
Tchicai
Wszyscy ci nieszczęśnicy
Usługi zdalne
Neuropatia
Sesja w piwnicy na Nyhavn
Racjonalność
Śnieżna zima
Morphinsulfat (1)
Meduza/Dromader
Wyroki boże
Sztuczna inteligencja
Nietoperz próbuje namalować ocean
Wróżenie z wosku
Świeże powietrze
Losy ptaków
Szwedzki smok
Odmiana obiektywizmu
Ocean
Czerwone trójkąty
Erotyczna literatura dla mieszkańców
monitorowanego osiedla
Zakupy
Pozytywne myślenie
Romantic Movement
Czy posiadamy duszę?
W motelu Pod Gwiazdą
Morphinsulfat (2)
Rimbaud
Przetrwanie
Zegarek pradziadka
23:00–5:00
Dzieci
Brakujące ogniwo
Marquez
Golarka do swetra
Nikt nie patrzy ci w oczy
Bardzo lubię
Indyk 2023
Różowy proszek do prania nocnej bielizny
Depresja
Milczenie
Gunfighter’s Moon
Ra
Ekwador
Chiromancja
Twórcze spotkanie artystów
Impresario
Wicia
Satysfakcja w sferze kulturalnej
Transgresja
Kiedy wydostaliśmy się w słoneczną przestrzeń
(Dawid Kujawa, Rafał Wawrzyńczyk)
Mamy zatem do czynienia z książką, w której wrażenia nie są na ogół konstruowane za sprawą nieostrych, afektywnych plam – znamy takie precedensy z innych zbiorów Wróblewskiego, wchodzących w silniejsze powinowactwa formalne z jego malarstwem – ale przez bardzo wyraziste, figuratywne sytuacje liryczne, perypetie bohaterów, stany emocjonalne „skrystalizowanego” podmiotu.
Dawid Kujawa, Rafał Wawrzyńczyk
Tomy Niebo i jointy oraz Ra stanowią wyrazisty dowód na to, że głos Grzegorza Wróblewskiego jest jednym z najciekawszych głosów nasze współczesności
Rafał Różewicz
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- transPort Literacki Ra Czytanie z książki Ra z udziałem Grzegorza Wróblewskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Muzyka Malina Midera.
- transPort Literacki Rozmowy na koniec: odcinek 36 Grzegorz Wróblewski Trzydziesty szósty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Ra Prezentacja książki Grzegorza Wróblewskiego Ra.
- KOMENTARZE Historia jednego wiersza: „Neolityczne narracje” Autorski komentarz Grzegorza Wróblewskiego, towarzyszący premierze książki Ra, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
- ESEJE Kiedy wydostaliśmy się w słoneczną przestrzeń Posłowie Rafała Wawrzyńczyka i Dawida Kujawy do książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
- o książce Zasada nieoznaczoności Rozmowa Rafała Gawina z Grzegorzem Wróblewskim, towarzysząca premierze książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
- POEZJE Ra Fragmenty książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
- zapowiedzi książek RA (2) Fragmenty zapowiadające książkę Ra Grzegorza Wróblewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
- zapowiedzi książek RA (1) Fragmenty zapowiadające książkę Ra Grzegorza Wróblewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.