Rzeczy małe
Książka Rzeczy małe to autorski wybór wierszy Anny Kamieńskiej dokonany przez wrocławskiego poetę Bogusława Kierca. Trzon wyboru stanowi poezja głęboko religijna, jednak czytelnik nie znajdzie tu przesady czy dewocji, lecz obserwowanie gorzkiej mądrości rzeczy. Kamieńska pisze o grzechach anielstwa, łasce niewiedzy czy ranach, przez które wdziera się światło. Kolejna pozycja z serii „44. Poezja polska od nowa”.
Hycel
Łaska
Wieś
Dziękuję
Miód lipcowy
Ręka
Znowu
Igła
Narew
Niebo
Na starych filmach
Dziewczyna
Jurek
Obudzenie
Żniwa
Umycie nóg
Modlitwa która na pewno będzie wysłuchana
Obudzenie
Tamten świat
Przebudzenie
Nie ma rzeczy wielkich
Wykopalisko
Rzeczy małe
Wołanie
Rzeczy widzialne i niewidzialne
Dawid
Ślub
Modlitwa wieczorna
Poszukiwanie
Brat
Szczęście i cierpienie
Herody
Kolęda świętej Anny
W szpitalu
Babcia
Czarno na czarnym
Nie proszę
Dusze zwierząt
Którzy dźwigają
Śmietniki
Z Księgi Starców
Dawny list
Na temat sonetu Lei Goldberg II
Zaśnij
Pełnia życia
Nota o Autorce
Kamieńska: cierpliwie tłumaczy swoją starość, ustanawia hierarchie, co do których jest pewna, szuka Boga i znajduje Go w Księdze, innych ludziach, w przemijającym świecie. (...) jestem pewny, że choć nierówna, była poetką wybitną.
Piotr Szewc
Kim była poetka, o której Piotr Matywiecki w Myślach do słów napisał:Odeszła w głębokie tło polskiej tradycji poetyckiej. I w tym tle trzeba szukać jej osobowości, tam ona żyje i dyskretnie, ale mocno oddziałuje – razem z całą polską poezją? Autorką ponad stu książek poetyckich i prozatorskich, książek dla dzieci, która nienawidziła słowa "baśń", tłumaczką z języków słowiańskich, a także hebrajskiego i łaciny, eseistką, redaktorką? Czesław Miłosz napisał o niej, że "nie była wybitna", Adam Ważyk uznał ją za "największą poetkę religijną XX wieku", przywoływany Matywiecki określał jako "wielką", a Miron Białoszewski nazywał "dewotką". Nie mnie rozstrzygać, który z panów miał rację (pewnie żaden, a może po trochu wszyscy), tym bardziej że ciekawszy wydaje mi się "projekt Anna Kamieńska", zaprezentowany w książce Rzeczy małe przez Bogusława Kierca.
Urszula Pieczek
"Nie ma rzeczy wielkich oprócz tych które są małe / i nic nie jest tak ważne jak to co nieważne / jak to gdy matka w śmiertelnej chorobie / szeptała Tam w spiżarni słoik konfitur dla ciebie". Ten przytoczony wiersz – "Nie ma rzeczy wielkich" – może śmiało stanowić summę poezji i życiowego paradygmatu Anny Kamieńskiej, która upatrywała wielkość świata w "rzeczach małych". Naiwne? Dla wielu z pewnością tak, ale chyba właśnie ta bezpretensjonalność i nie roszczeniowa postawa wobec życia czyni te wiersze tak bliskimi. Unikając wzniosłej metaforyzacji, polegając tylko na własnej intuicji, poetka potrafi zachwycić prostotą.
Patrycja Homętowska
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- RECYTACJE Śmietniki (czyta Bogusław Kierc) Wiersz z tomu Rzeczy małe, zarejestrowany podczas spotkania „44. Poezja Polska od nowa” na festiwalu Port Wrocław 2014.
- KOMENTARZE Pełnia życia (fragment posłowa do tomu Rzeczy małe) Fragment posłowia Bogusława Kierca do wyboru wierszy Anny Kamieńskiej Rzeczy małe.
- ESEJE Umarłym się nie dziękuje Recenzja Konrada Hetela z książki Rzeczy małe Anny Kamieńskiej w wyborze Bogusława Kierca.
- POEZJA POLSKA OD NOWA Rzeczy małe Fragmenty książki Anny Kamieńskiej Rzeczy małe w wyborze Bogusław Kierca, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2013 roku.