Spóźniony owoc radiofonizacji
Precyzja tomu Spóźniony owoc radiofonizacji widoczna jest od pierwszego wiersza, w którym zarysowany zostaje charakter książki oraz relacji z czytelnikiem. Autor zaprasza do swojej poezji jako „widmowego domu”, bo choć osadzona jest w rzeczywistości, to jednak przedstawiony w niej konkret istnieje wyłącznie w języku, w wyobraźni. Wiersz, podobnie jak radio, staje się otwarciem na świat i za swój cel obiera ludzkie poznanie. Potwierdzenie tego znajdziemy także w języku tomu – dojrzałym, opartym na pełnej frazie.
Zaproszenie
Spóźniony owoc radiofonizacji
Miasto dla duszyczki
TLK Starosta, odcinek Białystok – Warszawa
Jechać, jechać i jechać
TLK Starosta, odcinek Warszawa – Zielona Góra
Słuchając rozmowy z Andrzejem Wajdą i popatrując na balkon,
który najwyraźniej przypadł do gustu parze gołębi.
Święta rodzina
Rękopis znaleziony w stanie Maryland
Z opowieści naszych ojców: Polak, Rusek czy Niemiec
My z matką
Z opowieści naszych ojców: Do sklepu
Ani złotówki
Czarna Madonna z Centry
W podmiejskim warsztacie
Siła odśrodkowa
Dwa filmy, rok 2012
Trochę z życia, trochę z Iwaszkiewicza
Instrukcje dla Kolonii M.
Chmury, dymy i smogi
O słyszeniu echa
Przyjaźń
Mrówka
Słoń morski, latająca wiewiórka
Mokry Łazarz
Księgi wieczyste
Do Kierownika Działu Technicznego
O chodzeniu
Nowy dzień
Przy wspólnym stole
Podróż edukacyjna
Rialto
Córka karuzelnika
Do domu
Pusta lodówka
Aksamitna kontrrewolucja
Dzień Ziemi
Do Not Cross
Code Blues
Do jutra
O spaniu
Umowa wiązana
Pytanie
Wtedy
Z ostatniej chwili
Nota
Nowa książka poetycka Darka Sośnickiego. Znakomita.
Pierwsze wrażenie takie jak przy spotkaniu z poprzednimi zbiorami tego poety. Wiersze zaskakują, nie sposób przewidzieć, w jakim kierunku podążą, bierne czytanie nie wystarczy. Rzecz dotyczy nie tylko pierwszej lektury, lecz chyba nawet bardziej kolejnych czytelniczych spotkań, kiedy w zasadzie powinniśmy oswoić się z tekstami i odbierać zaskakujące zrazu metafory i obrazy jako coś dobrze już udomowionego i znanego. Tymczasem kolejne zdania i zwrotki skutecznie i z kilkoma kroplami ozdrowieńczej ironii podkopują nasze oczekiwania i przyzwyczajenia. To coś więcej niż lektura. To radość czytania.
Jacek Gutorow
Istnieje ważny powód, dla którego poezja i radio dają się obok siebie bezkolizyjnie ustawić. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku chodzi o otwarcie zapośredniczonego w słowach okna na świat. Patrząc z tej perspektywy na Spóźniony owoc radiofonizacji (polecam uwadze wiersz tytułowy), można w mnogości podejmowanych wątków usłyszeć fragmenty rozmaitych audycji, które z czarnej dziury rosnącej w ustach świata (Nowy dzień) docierają nawet do najodleglejszych zakątków rzeczywistości.
Marek Olszewski
Podmiot liryczny jest pewny siebie, przekonany o swojej wygranej. I ma rację. Najnowszy "Sośnicki" jest odmieniony, co wychodzi mu na dobre. Autor Państwa P skutecznie zdarł z siebie etykietę z napisem: Marlewo. Nie przekreśla przeszłości, lecz wykorzystuje swoje dawne chwyty w nowym celu.
Michał Wieczorek
Omijanie przekłamań wymaga od autora Spóźnionego owocu radiofonizacji otwartości na sensy, które nie pozwalają się w sposób uporządkowany łączyć ani rozdzielać, ale swobodnie przepływają między strofami i wersami – tworząc utwory możliwie otwarte, elastycznie poddające się rozmaitym sposobom lektury i rozumienia.
Zofia Król
[...] wiersz można porównać do radia, które poszerza horyzonty skłaniając do myślenia. Kontakt z najnowszą pozycją Dariusza Sośnickiego nabiera wyjątkowego charakteru gdy zrozumiemy, że właśnie mija 20 lat od książkowego debiutu autora.
Aga Pietruszewska
Były redaktor "Nowego Nurtu" realizuje konsekwentnie koncepcję "poezji nieefektownej". Nie znajdziemy w jego tomie wyszukanych metafor czy porównań, niemniej poeta lubi parafrazować. W zbiorze jest wyczuwalna interseksualność. Sośnicki odwołuje się do wielu tekstów kultury - tytuł jednego z wierszy Rękopis znaleziony w stanie Maryland (nawiązanie do Rękopisu znalezionego w Saragossie Jana Potockiego) czy też współczesnych piosenek zespołu Dwa Plus Jeden.
[...] Z Sośnickim warto wybrać się w daleką podróż, zapętloną i pełną ciemnych rymów.
Małgorzata Angielska
W przeciwieństwie do wielu swoich rówieśników Dariusz Sośnicki nie ufa zbytnio regule mówiącej, że prawdziwy wiersz musi prędzej czy później odnosić się do fundamentalnych pytań o naturę wszechświata. On zdaje się bowiem pytać: Dlaczego na taki właśnie sposób skonstruowaliśmy sobie świat, nadając mu taką formę i czyniąc go poniekąd niezdatnym do życia? W jego rozumieniu świat może istnieć tylko wtedy, gdy u wybranej jednostki wyzwoli się chęć artykułowania poglądów zupełnie opozycyjnych do tych, jakie są wyznawane przez ogół.
Przemysław Koniuszy
Świeże, ożywcze metafory, doskonała technika, subtelna, nienegująca świata ironia, mądrość i żywa inteligencja – to niezaprzeczalne atuty tego bardzo dobrego zbioru wierszy.
Tomasz Fiałkowski
Dariusza Sośnickiego czytam zawsze z zaciekawieniem i bez jakiegokolwiek przymuszenia.
Karol Francuzik
Spóźniony owoc radiofonizacji jest tomem co najmniej intrygującym i zaskakującym, ale bez żadnej przesady można też napisać, że jest znakomity.
Jakub Skurtys
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- o książce Niech tak zostanie Z Dariuszem Sośnickim o książce Spóźniony owoc radiofonizacji rozmawia Marcin Jaworski.
- ESEJE Co to za radio? Ramówka Sośnickiego Esej Marka Olszewskiego towarzyszący premierze książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 3 listopada 2014 roku.
- KOMENTARZE TLK Starosta. Odcinek Warszawa – Zielona Góra Komentarz Dariusza Sośnickiego do wiersza „TLK Starosta. Odcinek Warszawa-Zielona Góra” z tomuSpóźniony owoc radiofonizacji, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 3 listopada 2014 roku.
- POEZJE Spóźniony owoc radiofonizacji Fragment e‑booka Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego, wydanego w Biurze Literackim 27 grudnia 2016 roku.
- RECYTACJE Instrukcje dla Kolonii M. Wiersz z tomu Spóźniony owoc radiofonizacji, zarejestrowany podczas spotkania „Ambasadorzy Poezji” na festiwalu Port Wrocław 2015.
- między wierszami Poeci: Dariusz Sośnicki Program literacki „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska rozmawia z Dariuszem Sośnickim.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Spóźniony owoc radiofonizacji Prezentacja książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego.
- ESEJE Mity pod lupą Recenzja Małgorzaty Angielskiej z książki Dariusza Sośnickiego Spóźniony owoc radiofonizacji.
- ESEJE Wszędzie dobrze, ale w domu… Recenzja Tomasza Fijałkowskiego z książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego.
- IMPRESJE Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego) Esej Jacka Gutorowa towarzyszący premierze książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 3 listopada 2014 roku.
- POEZJE Spóźniony owoc radiofonizacji Fragmenty książki Spóźniony owoc radiofonizacji Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 3 listopada 2014 roku.