Stare śpiewki. (Sześć godzin lekcyjnych o poezji)
Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Gdynia tym razem w roli wykładowcy i to nie byle jakiego, bo opowiadającego o poezji i jej związkach z tańcem, seksem, płaczem czy śmiechem nie poprzez akademicką interpretację, ale za pomocą anegdot i rozmaitych odniesień do innych dziedzin sztuki, ze wspaniałym efektem końcowym. W latach 2007–2008 roku Andrzej Sosnowski wygłosił cykl siedmiu wykładów pt. „Wiersz i…”, które teraz ukazują się w formie książkowej.
Usprawiedliwienia i podziękowania
Wiersz i taniec
Wiersz i seks
Wiersz i sen
Wiersz i jawa
Wiersz i śmiech
Wiersz i płacz
Indeks osób
Sosnowski nie moralizuje, ani nie poucza, ale zaciekawia i skłania do analizy nawet najdrobniejszych szczegółów tworzących poezję.
Paweł Dunajko
Sosnowski nie ma temperamentu Świetlickiego – nie narzuca się i nie domaga się apodyktycznie przyjęcia swojego stanowiska (...) O erudycji nie trzeba pisać… O rozpoznawalnej stylistyce tekstów też nie… Że dobór wierszy świetny i z rozmachem, nie wspominam… A, no tak.
Olga Szmidt
Zaletą tekstów Sosnowskiego jest ich konwersacyjny charakter. Sosnowski w gruncie rzeczy nie pisze, lecz mówi. Interesującą problematykę omawia na przykładach poetów polskich i obcych, poetów współczesnych i dawnych, jak trzeba posłuży się ostentacyjnie nawet wierszem słabym. Niby mówi o rzeczach znanych i oczywistych, stąd tytuł Stare śpiewki, ale mówi tak, że od lektury tej książki, traktującej wszak o sprawach - co tu dużo gadać - elitarnych, by nie powiedzieć niszowych, nie sposób się oderwać.
Magazyn Literacki Książki