Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia, relacje, świadectwa

07/04/2008 Rozmowy

Naj­więk­szy zbiór wspo­mnień o poecie. Zawie­ra osiem­dzie­siąt rela­cji i świa­dectw na temat wszyst­kich eta­pów jego życia oraz pły­tę DVD z ponad jede­na­sto­ma godzi­na­mi nagrań, co spra­wia, że speł­nia też rolę e‑booka. Ponad sześć­set­stro­ni­co­wy tom uzu­peł­nia­ją licz­ne foto­gra­fie, w tym zdję­cia autor­stwa poety.

Autor
Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
07/04/2008
Kategoria
Wywiady
Seria
Rozmowy
Ilość stron
624
Format
168 x 220 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90
Projekt okładki
Artur Burszta
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-60602-38-6
spis treści

Wstęp

MIKOŁÓW
Elżbieta Wojaczek
Edward Wojaczek
Grzegorz Bębnik
Ilona Wojaczek-Szczęsna
Roman Jamroz
Jerzy Wala
Halina Kubacz
Magdalena Kubista-Wróbel
Anna Kobernicka-Matuszek
Paweł Targiel
Michał Dejas
Tadeusz Dyduch
Witold Dudek
Bogumiła Krawczyk-Wnuk
Rudolf Szwajcer
Marek Prochaska
Stefania Cisek
Maciej M. Szczawiński

KĘDZIERZYN-KOŹLE
Irena Mocek
Zofia Wyrozumska
Halina Imielska-Capi
Ludwika Ambroz-Bek

KRAKÓW
Andrzej Zeman
Bogdan Krasowski
Jerzy Kronhold
Wojciech Witas
Aleksander Fiut

WROCŁAW
Andrzej Wojaczek
Piotr Wojaczek
Tymoteusz Karpowicz
Aleksander Rozenfeld
Jan Lisowski
Adam Bukowczyk
Jerzy Lovell
Stanisław Srokowski
Bolesław Nowicki
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc
Mieczysław Orski
Irena Kozaczka-Flaszen
Stefania Gardecka
Krzysztof Coriolan
Krystyna Henzel-Dyczek
Stanisław Chaciński
Janusz Styczeń
Małgorzata Chacińska
Teresa Ziomber
Jerzy Ziomber
Jan Feusette
Henryk Gała
Ernest Dyczek
Jerzy Pluta
Mieczysław Machnicki
Jacek Łukasiewicz
Stanisław R. Kortyka
Janusz Potężny
Bogusław Klimsa
Antoni Roszak
Czesław Radziukiewicz
Aleksander Wołejko
Jan Chilarski
Bogusław Żurakowski
Bogusław Kierc
Danuta Kierc
Jan Paweł Krasnodębski
Wojciech Popkiewicz
Teresa Rudzka-Bednawska
Kazimierz Jasiński-Szela
Józef Czaykowski
Nicole Naskow
Janina Wieczerska-Zabłocka
Julian Kornhauser
Ryszard Krynicki
Józef Łoziński
Stefan Placek
Andrzej Maria Dzierżanowski
Henryk Worcell
Andrzej Falkiewicz
Elżbieta Fediuk-Walczewska
Wanda Ziembicka-Has
Henryk Worcell - donos
Zbigniew Kubikowski
Andrzej Więckowski
Dagmara Janus
Lidia Kiełkiewicz
Lech Majewski

Kalendarium
Indeks osób

opinie o książce

Stanisław Bereś jest z pewnością najwybitniejszym współczesnym polskim autorem wywiadów z pisarzami i o pisarzach. Potrafi tak kierować rozmową , by z rozmówców wydobyć rzeczy istotne i ciekawe. A potem rozmowy z różnymi ludźmi tak ułożyć w całość, by stawały się świadectwem - czy to historycznoliterackim, czy historii idei, czy historii politycznej - a w ważnych wypadkach tym wszystkim naraz.

Jacek Łukasiewicz

To naprawdę Wojaczek wielokrotny. Książka-palimpsest, gdzie nie sposób mówić o jednym ustawieniu ostrości, ta bowiem zmienia się w zależności od osoby, miejsca czy chwili. Czasami zmienia się dramatycznie. Nawiasem mówiąc, czytając te rozmowy można wyobrazić sobie różne rodzaje związków, jakie z poetą nawiązuje czytelnik. Tyle perspektyw, ilu czytelników. Bo choć są to rozmowy z osobami, które znały Wojaczka, to przecież między wersami obecny jest też czytelnik - a on też jakoś zna Wojaczka . Takie moje wrażenie: poeta zwraca się do nas bezpośrednio, nawet jeśli jest przedmiotem rozmowy.

Jacek Gutorow

Stanisław Bereś, który jest doświadczonym krytykiem literackim, dziennikarzem, historykiem literatury oraz jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od prowadzenia wywiadów, postanowił nie poprzestawać na niejasnych opowieściach i koloryzowanych plotkach. Ustalił około dziewięćdziesięciu świadków, wśród których są przyjaciele zmarłego poety, jego krewni, znajomi, koledzy - ludzie, którzy poznali go bliżej i którzy zechcieli poznać go bliżej, do czego niekoniecznie i nie wszystkich zachęcał.

Andrzej Zawada

Stanisław Bereś (we współpracy z Katarzyną Batorowicz-Wołowiec) dokonał dzieła niesłychanego: ocalił osiemdziesiąt prób wywoływania z (nie)pamięci widma czy wizerunku Rafała Wojaczka. Rzecz jest fascynująca nie tylko przez to, że pozwala ciekawym (i ciekawskim) zaspokoić chciwość poznania szczegółów awanturniczo-przygodowych a także relacji duchowych Poety, ale i przez to, że ukazuje wyraziście portrety świadków, dla których (czy są tego świadomi, czy nie są; raczej nie są) Wojaczek jest niewidzialnym zwierciadłem, w którym odbijają się ich miny, grymasy czy - prawdziwe twarze.

Bogusław Kierc

Być może dla wielu ludzi jest wyrzutem sumienia. Być może Wojaczka można było ratować. Być może jego samobójcza śmierć nie była gestem niepodległej jednostki, która pluje Bogu w twarz, nie godząc się na metafizyczną nędzę własnego bytowania. Dla tych wszystkich być może Bereś i Batorowicz-Wołowiec próbowali znaleźć rozstrzygnięcia.

Krzysztof Siwczyk

Wojaczek wielokrotny Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec to książka z wielu powodów fascynująca. To nie tylko jak dotąd najbardziej opasła księga tego roku (ponad 600 stron maczkiem) i 85 wywiadów ze wszystkimi chętnymi do zwierzeń osobami, jakie kiedykolwiek się z Wojaczkiem zetknęły. To także absolutnie pierwsza tego typu i tak obszerna publikacja dotycząca poety w Polsce. A fascynująca , ponieważ pierwszy raz widzę, żeby czyjeś życie zostało do tego stopnia przeczesane, prześwietlone na wszelkie możliwe sposoby, opisane niemalże dzień po dniu.

Agata Pyzik

Teksty i materiały o książce w biBLiotece