Zakłócenie korespondencji
Zakłócenie korespondencji zdumiewa różnorodnością tematów i poetycką swobodą. Język jest głównym, dynamicznym bohaterem wierszy. Nadaje im tempo i nie pozwala się zatrzymać przed końcem arkusza. Rafał Praszczałek tworzy wiersze gęste od metafor i znaczeń, wykorzystując język wedle swojego zamysłu.
Już
Flauta i słota
Jak przepiórcze płatki snów
Międzykontynentalna
Stadium arcadium
Zakłócenie korespondencji przykład wschodni
Spiegel im Spiegel
Skądkolwiek
Czytając wiersze z arkusza Zakłócenie korespondencji autorstwa Rafała Praszczałka niechybnie przed oczyma pojawia mi się mglista scena: sprawna dłoń i rzut butelką po samą szyjkę wypełnioną poezją anglosaską (W. Stevens, T.S. Eliot, J. Berryman, J. Ashbery Company) z tlącym się lontem (sprawnie utkanym i mocno nasyconym poezją Andrzeja Sosnowskiego, Tadeusza Pióry, czy Bohdana Zadury); potem nagle obraz, jakbyś w połowie (o! ironio) drogi zawrócił i ściana, cięcie, najazd kamery na roztrzaskane szkło i języczki ognia tlące się gdzieniegdzie - bardzo to efektowne.
Zwraca uwagę rzutkość tych liryków. Polecam wszystkim czytelnikom uważne obserwacje rozbitka z pokładu języka , potem można - jak pisze autor - (...) nawet nie wracać. Pozwolić sobie na wir i sypkość. Śnieg.
Kamil Zając
Zakłócenie korespondencji: list nie dotarł do adresata. Współczujemy adresatowi, ale dzięki temu zakłóceniu, sami możemy te listy przeczytać. Może to i niedyskretne, ale z pewnością przyjemne.
Zakłócenie korespondencji: słowa odkleiły się od rzeczy. Trochę się boimy, ale w szczelinie między słowem a rzeczą znajdzie się miejsce na kolejne słowa, obraz i muzykę: I potem nagle obraz, jakbyś w połowie drogi zawrócił. Oderwał / Język od rzeczy ( Już ). Kto oderwał język od rzeczy? Ty? A może jakiś przemożny obraz? Rafał Praszczałek ładnie opowiada zajmujące historie. Posłuchajmy.
Adam Zdrodowski
Wiersze Rafała Praszczałka są jak systemy luster, w którym przegląda się żywioł języka. To poezja mobilna, dynamiczna, zmienna i fluktuująca - słowa i zdania w nieustającym ruchu. Praszczałek nie unieruchamia świata, nie przyszpila sensów - przeciwnie, rozplenia je. Język nie jest tu prostym narzędziem opisu, tylko głównym bohaterem, podmiotem wielowątkowej, rozpisanej na liczne głosy opowieści. Trzeba nie lada biegłości, żeby się zorientować kto, do kogo i o czym tu mówi. A nawet nie tyle mówi, co gada, szepcze, śpiewa.
Mariusz Grzebalski
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- KOMENTARZE Już, Stadium arcadium Autorski komentarz Rafała Praszczałka do wierszy z książki Zakłócenie korespondencji.
- NOTKI I OPINIE O Zakłóceniu korespondencji Komentarze Kamila Zająca oraz Adama Zdrodowskiego.
- POEZJE Zakłócenie korespondencji Fragmenty książki Rafała Praszczałka Zakłócenie korespondencji, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii „Połów” 13 sierpnia 2007 roku.