Zuch
Nagrodzona przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury powieść opowiada o dorastaniu w New Jersey lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Historia nastoletniego homoseksualisty postawionego wobec purytańskiego społeczeństwa jest jedną z najlepszych realizacji gatunku powieści gejowskiej. White w doskonały sposób połączył w Zuchu naturalistyczne obrazowanie z wyrafinowaną stylistyką. Autorem przekładu jest Jerzy Jarniewicz.
Struktura tej książki bliska jest prozie poetyckiej. Taka forma tekstu, opisująca temat homoseksualizmu, mogłaby pomóc czytelnikowi spojrzeć choć trochę inaczej niż zwykle na tę problematykę. Jak na coś, co może prowadzić w estetykę piękna.
Katarzyna Tomasiewicz
Dzięki tej książce hasło "literatura gejowska" nie kojarzy się jedynie z emancypacyjnymi powieściami autorów walczących o prawa mniejszości seksualnych, ale z dobrą prozą ukazującą dramat młodych ludzi, którzy z powodu swojej orientacji obawiają się społecznego ostracyzmu.
Damian Gajda
Zuch zachwycił ponoć Vladimira Nabokova. Nic dziwnego, bo bliska musiała mu się wydać książka żerująca na pamięci zmysłowego szczegółu, a jednocześnie ostentacyjnie literacka, pulsująca życiem i marzycielska. To nie tylko historia emancypacyjna, ale też opowieść odczarowująca zakazaną erotykę, która, postawiona poza kontekstem "dobra i zła", okazuje się bliska, zrozumiała, ludzka, stając się w dodatku źródłem niezwykłej pisarskiej wyobraźni.
Juliusz Kurkiewicz
Na uwagę zasługuje szczególnie "nieoczywistość", bo już w Zuchu mamy do czynienia ze znamienną dwuznacznością - jego bohater nie tylko odkrywa i walczy o swoją tożsamość w opresyjnym środowisku, lecz także denuncjuje swego starszego kochanka, nauczyciela, jako homoseksualistę. ("To najgorsza rzecz, jaką zrobiłem w życiu" - mówił White, przyznając, że ten epizod przydarzył mu się naprawdę).
Marcin Sendecki
Zuch, czyli na poły autobiograficzna, na poły artystyczna proza Edmunda White’a, z pewnością zaś jedna z najbardziej znanych jego książek, bardzo ciekawie poczyna sobie zarówno z gatunkiem wspomnień, jak i z polskimi czytelniczkami i czytelnikami. Kontrastując obrazy z komfortowego życia amerykańskiej klasy średniej z lat 50. XX wieku z nierzadko gorzkimi, acz celnymi spostrzeżeniami o ich podskórnym pulsie, White fantastycznie wciąga w opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnej homoseksualności. Zapewne duża w tym zasługa Jerzego Jarniewicza, polskiego tłumacza A Boy’s Own Story, który oddał wartkość tej prozy i sprawił, że jako czytelniczka czuję się jednocześnie słuchaczką "pewnej historii", czyli tego, z czego słyną amerykańskie przyjęcia i rauty.
Natalia Malek
Zucha można nazwać fascynującym zapisem dorastania w poczuciu lęku i alienacji, świadectwem niemożności pogodzenia się ze swoją seksualnością. Byłoby to jednak uproszczeniem – proza ta dostarcza większej ilości wątków, porusza więcej tematów, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Sylwia Kluczewska
Inne książki autora
Teksty i materiały o książce w biBLiotece
- ESEJE Edmund White Zuch Recenzja Sylwii Kluczewskiej z książki Zuch Edmunda White’a, która ukazała się w styczniu 2013 roku na blogu Abominatio nascitur autumno.
- ESEJE O Zuchu Recenzja Damiana Gajdy z książki Zuch Edmunda White’a, która ukazała się 14 marca 2012 roku w kultura.onet.pl.
- IMPRESJE Kultura seksualna Esej Edmunda White’a towarzyszący premierze książki Zuch.
- IMPRESJE O czytaniu – pochwała snów Esej Edmunda White’a towarzyszący premierze książki Zuch.
- ESEJE Wymyślić siebie Recenzja Marcina Sendeckiego z książki Zuch Edmund White’a, która ukazała się na łamach czasopisma „Exlusiv”.
- ESEJE Edukacja sensualna (i intelektualna) Recenzja Łukasza Najdera z książki Zuch Edmunda White’a, która ukazała się 25 marca 2012 roku na stronie ultramaryna.pl.
- ESEJE Laurka dla Edmunda White’a Recenzja Jacka Gutorowa z książki Zuch Edmunda White’a.
- ESEJE Książka do polecenia Recenzja Juliusza Kurkiewicza z książki Zuch Edmunda White’a, która ukazała się na łamach „Gazety Wyborczej”.
- ESEJE Z getta na listę bestsellerów Esej Edmunda White’a towarzyszący premierze książki Zuch.
- PROZA Zuch Fragmenty książki Edmunda White’a Zuch w przekładzie Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 9 luty 2012 roku.