PRACOWNIA BIBLIOTECZNA: Biblioteka z poezją
W czasach nowych mediów służących lekturze i w okresie wielkich przemian kultury czytelniczej, a także w sytuacji, gdy spada zainteresowanie lekturą książek i czasopism, chcemy – przy okazji festiwalu Stacja Literatura 22 oraz towarzyszącego mu Europejskiego Forum Literackiego – zaprosić bibliotekarzy do dyskusji na temat społecznej roli bibliotek.
Czy biblioteki powinny być ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują, czy raczej mają pogłębiać swoją funkcję czytelniczą, koncentrować się na niej? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo?
Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych bibliotekarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości bibliotekarzy mogą temu służyć? Czy biblioteka jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy?
Jakie są pożądane formy współpracy bibliotek z innymi instytucjami kultury, ze związkami twórczymi, z telewizją, radiem, czasopismami, wydawnictwami oraz autorami? Czy aktualne programy wspierania bibliotek (ministerialne i samorządowe) umożliwiają ich dalszy rozwój? Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj bibliotekarze?
Odpowiedzi na te i inne pytania należy przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie Biura Literackiego (link poniżej). Autorzy najciekawszych tekstów opublikowanych w serwisie biBLioteka Biura Literackiego zostaną zaproszeni do udziału w „Pracowni bibliotecznej” Stacji Literatura 22 (8–9 września 2017 roku), której wykładowcami będą Piotr Matywiecki i Piotr Śliwiński.
W trakcie zajęć zostaną omówione następujące zagadnienia: miejsce biblioteki wśród innych instytucji kultury. Czym jest współczesna kultura książki? Czy tradycyjna lektura da się pogodzić z lekturą na ekranach? Na czym polega erudycja bibliotekarza? Pokoleniowe różnice czytelników biblioteki. Czytanie poezji jako akt intymnej rozmowy czytelnika z poetą i czytelnika z samym sobą.
Dzięki dotacji z MKiDN udział w zajęciach będzie bezpłatny, a uczestnicy będą mogli też skorzystać z atrakcyjnej cenowo oferty bezpośredniego transportu (z Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) oraz noclegów w miejscu realizacji zajęć w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.
Wyślij swoje zgłoszenie do „Pracowni bibliotecznej”.
Formularz