PRACOWNIA BIBLIOTECZNA: Biblioteka z poezją

Stacja_Literatura_22_-_Biblioteka z poezją_www

 

W cza­sach nowych mediów słu­żą­cych lek­tu­rze i w okre­sie wiel­kich prze­mian kul­tu­ry czy­tel­ni­czej, a tak­że w sytu­acji, gdy spa­da zain­te­re­so­wa­nie lek­tu­rą ksią­żek i cza­so­pism, chce­my – przy oka­zji festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22 oraz towa­rzy­szą­ce­go mu Euro­pej­skie­go Forum Lite­rac­kie­go – zapro­sić biblio­te­ka­rzy do dys­ku­sji na temat spo­łecz­nej roli biblio­tek.

 

Czy biblio­te­ki powin­ny być ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją, czy raczej mają pogłę­biać swo­ją funk­cję czy­tel­ni­czą, kon­cen­tro­wać się na niej? Czy powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją, czy sta­wiać na popu­la­ry­zo­wa­nie tego, co łatwiej przy­swa­jal­ne czy­tel­ni­czo?

 

Jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych biblio­te­ka­rzy? Czy może udać się prze­dłu­ża­nie tra­dy­cyj­nej roli dorad­cy czy­tel­ni­ka w jego lek­tu­ro­wych wybo­rach? Jakie wykształ­ce­nie i jakie cechy oso­bo­wo­ści biblio­te­ka­rzy mogą temu słu­żyć? Czy biblio­te­ka jest dzi­siaj atrak­cyj­nym miej­scem pra­cy?

 

Jakie są pożą­da­ne for­my współ­pra­cy biblio­tek z inny­mi insty­tu­cja­mi kul­tu­ry, ze związ­ka­mi twór­czy­mi, z tele­wi­zją, radiem, cza­so­pi­sma­mi, wydaw­nic­twa­mi oraz auto­ra­mi? Czy aktu­al­ne pro­gra­my wspie­ra­nia biblio­tek (mini­ste­rial­ne i samo­rzą­do­we) umoż­li­wia­ją ich dal­szy roz­wój? Jakie są głów­ne pro­ble­my, z któ­ry­mi bory­ka­ją się dzi­siaj biblio­te­ka­rze?

 

Odpo­wie­dzi na te i inne pyta­nia nale­ży prze­sy­łać za pośred­nic­twem for­mu­la­rza na stro­nie Biu­ra Lite­rac­kie­go (link poni­żej). Auto­rzy naj­cie­kaw­szych tek­stów opu­bli­ko­wa­nych w ser­wi­sie biBLio­te­ka Biu­ra Lite­rac­kie­go zosta­ną zapro­sze­ni do udzia­łu w „Pra­cow­ni biblio­tecz­nej” Sta­cji Lite­ra­tu­ra 22 (8–9 wrze­śnia 2017 roku), któ­rej wykła­dow­ca­mi będą Piotr Maty­wiec­ki i Piotr Śli­wiń­ski.

 

W trak­cie zajęć zosta­ną omó­wio­ne nastę­pu­ją­ce zagad­nie­nia: miej­sce biblio­te­ki wśród innych insty­tu­cji kul­tu­ry. Czym jest współ­cze­sna kul­tu­ra książ­ki? Czy tra­dy­cyj­na lek­tu­ra da się pogo­dzić z lek­tu­rą na ekra­nach? Na czym pole­ga eru­dy­cja biblio­te­ka­rza? Poko­le­nio­we róż­ni­ce czy­tel­ni­ków biblio­te­ki. Czy­ta­nie poezji jako akt intym­nej roz­mo­wy czy­tel­ni­ka z poetą i czy­tel­ni­ka z samym sobą.

 

Dzię­ki dota­cji z MKiDN udział w zaję­ciach będzie bez­płat­ny, a uczest­ni­cy będą mogli też sko­rzy­stać z atrak­cyj­nej ceno­wo ofer­ty bez­po­śred­nie­go trans­por­tu (z Kra­ko­wa, Pozna­nia, War­sza­wy i Wro­cła­wia) oraz noc­le­gów w miej­scu reali­za­cji zajęć w Sien­nej w kom­plek­sie Czar­na Góra Resort. W przy­pad­ku pytań i wąt­pli­wo­ści zapra­sza­my do kon­tak­tu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie do „Pra­cow­ni biblio­tecz­nej”.
For­mu­larz

 

belka3

Literary Europe Live

Projekty