Pracownia księgarska 2023 / Młodzież w księgarni
Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się kameralne i autorskie księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy i księgarki do udziału w projekcie szkoleniowym mającym na celu podniesienie kompetencji osób związanych z rynkiem książki w Polsce, ze szczególnym naciskiem na młodych czytelników. Celami działań, które stanowią rozwinięcie zajęć prowadzonych przez organizatora festiwalu TransPort Literacki już od 2019 roku, są także dalsza integracja branży i wymiana dobrych praktyk.
Przewidziano następujący program zajęć:
21.09.2023 / godzina 18:00
Barbara PIEGDOŃ, Przemysław CZAPLIŃSKI, Inga IWASIÓW, Kim HEYSOON: Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie uczestników, przedstawienie ramowego programu wydarzeń, prezentacja każdej z księgarń.
22.09.2023/ godzina 9:00
Barbara PIEGDOŃ: Książka jako początek rozmowy z dzieckiem i młodym dorosłym. Jak rozmawiać z dziećmi i jaką rolę odgrywa w tym literatura? Czytać jak dziecko, czyli jak? O tym, jak nie zatracić w sobie dziecięcego czytelnika. Czego młodzież może dzisiaj nauczyć dorosłych?
Przemysław CZAPLIŃSKI: przegląd księgarń specjalizujących się w literaturze dziecięcej.
23.09.2023 / godzina 9:00
Inga IWASIÓW: Stereotypy płciowe oczami dziecka i młodych dorosłych na przykładzie wybranych książek. Na styku ilustracji i słowa, czyli o roli komiksów wśród dziecięcych lektur. Współcześni ojcowie i dziadkowie.
Kim HYESOON: Korea – Polska – różnice kulturowe i jak się one przekładają na „wychowanie do czytania”. Koreańska literatura dla młodzieży. Przegląd współczesnych trendów i najciekawszych tytułów
24.09.2023 / godzina 9:00
Przemysław CZAPLIŃSKI: Wspólna dyskusja nad listą najlepszych współczesnych książek poetyckich dla dzieci i młodzieży.
Barbara PIEGDOŃ, Przemysław CZAPLIŃSKI, Inga IWASIÓW, Kim HEYSOON: Wspólna dyskusja oraz zamknięcie zajęć z udziałem wszystkich prowadzących i uczestników.
Organizatorzy pokryją koszty trzech noclegów (21–24 września 2023) tym księgarkom i księgarzom, którzy jako pierwsi prześlą swoje zgłoszenia, a następnie znajdą się w gronie zaproszonych do udziału w projekcie. Zgłoszenia należy przesłać na adres mailowy akcje@biuroliterackie.pl w postaci deklaracji chęci udziału (wraz z danymi: nazwa księgarni, telefon kontaktowy). Wiadomość trzeba zatytułować: „Pracownia księgarska – młodzież w księgarni”.
Zastrzegamy sobie odwołanie projektu w przypadku braku otrzymania dotacji. Szczegółowy program zaprezentujemy 4 kwietnia 2024 roku w dniu startu festiwalowej kampanii. Wtedy też zaprezentowana zostanie lista uczestników szóstego spotkania kameralnych i autorskich księgarń z całej Polski. Nowością tegorocznej edycji będzie przyznanie przez księgarzy nagrody dla najlepszej książkowej premiery festiwalu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wyślij swoje zgłoszenie
Posłuchaj podcastu o szczegółach tegorocznego naboru
Posłuchaj dlaczego warto wziąć udział w naborze
Dołącz do TransPortowej grupy