Pracownia księgarska: Dziecinada
Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się kameralne i autorskie księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy do udziału w projekcie szkoleniowym mającym na celu podniesienie kompetencji osób związanych z rynkiem książki w Polsce. Celami działań, które stanowią rozwinięcie zajęć prowadzonych od 2019 roku, są także dalsza integracja branży i wymiana dobrych praktyk.
Katarzyna Stoparczyk – twórczyni audycji emitowanych w radiowej Trójce: „Zagadkowej niedzieli”, „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3–5–7” – będzie przekonywać, że książka to początek rozmowy z dzieckiem. Wyjaśni, jak rozmawiać z dziećmi i jaką rolę odgrywa w tym literatura. Opowie też o tym, że warto czytać jak dziecko, czyli jak nie zatracić w sobie dziecięcego czytelnika.
Kolejnym prowadzącym jest Marek Vadas, jeden z najważniejszych słowackich pisarzy dla dzieci. Jego książki są okazją do rozpoczęcia rozmów z dziećmi o współczesnych kryzysach, a dorosłym czytelnikom dają nadzieję, że jako ludzkość możemy je przetrwać. Temat zajęć Vadasa to: „Na styku ilustracji i słowa, czyli o roli dziecięcych lektur oraz o współczesnych ojcach”.
Finał projektu to spotkanie z Małgorzatą Narożną ze szczecińskiej FiKi – wielofunkcyjnej księgarni z misją. Podejmowane tematy to: „Dlaczego ‘kluboksięgarnia’, a nie po prostu księgarnia?”; „Trudna sztuka współpracy – od ASP, przez przedszkola, szkoły, prywatne firmy, media”; „Budowanie środowiska wokół księgarni”; „Ciągła potrzeba edukacji – gdzie szukać możliwości rozwoju?”.
Biuro Literackie pokryje koszty trzech noclegów wraz z wyżywieniem (22–25 września 2022) gdzie odbywać się będą zajęcia tym księgarzom, którzy jako pierwsi prześlę swoje zgłoszenia. By wziąć udział w szkoleniu, należy do 15 czerwca przesłać na adres mailowy aolszewska@biuroliterackie.pl deklarację chęci udziału (wraz z danymi: nazwa księgarni, telefon kontaktowy). Wiadomość należy zatytułować: „Pracownia księgarska”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury