PRACOWNIA KSIĘGARSKA: Księgarnia z poezją

Stacja_Literatura_24_-_Księgarska_www_top

 

Biu­ro Lite­rac­kie zapra­sza wyróż­nia­ją­ce się księ­gar­nie oraz naj­bar­dziej aktyw­nych księ­ga­rzy do udzia­łu w pro­jek­cie mają­cym na celu spro­wo­ko­wa­nie dys­ku­sji na temat roli księ­garń i ich przy­szło­ści. Pierw­szy etap ini­cja­ty­wy to deba­ta, któ­ra będzie toczyć się na łamach maga­zy­nu biBLio­te­ka. W dru­gim auto­rzy naj­cie­kaw­szych tek­stów zosta­ną zapro­sze­ni do udzia­łu w Sta­cji Lite­ra­tu­ra 24. Efek­tem final­nym ini­cja­ty­wy będzie zaini­cjo­wa­nie sie­ci „Księ­gar­ni z poezją”, któ­ra zosta­nie obję­ta pro­gra­mem cyklicz­nych wyda­rzeń pro­pa­gu­ją­cych czy­tel­nic­two, szcze­gól­nie współ­cze­sną poezję.

 

Jakie jest miej­sce księ­gar­ni wśród innych insty­tu­cji kul­tu­ry? Jak spra­wić, by księ­gar­nie nie były jedy­nie skle­pa­mi z książ­ka­mi, ale też ośrod­ka­mi sku­pia­ją­cy­mi życie kul­tu­ral­ne miej­sco­wo­ści, w któ­rych funk­cjo­nu­ją? Czy powin­ny roz­bu­dzać szla­chet­ny sno­bizm obco­wa­nia z kul­tu­rą wyso­ką, choć­by z poezją, czy sta­wiać na popu­la­ry­zo­wa­nie tego, co łatwiej przy­swa­jal­ne czy­tel­ni­czo? Jak spra­wić, by księ­gar­nie sta­cjo­nar­ne (zwłasz­cza kame­ral­ne i autor­skie) bro­ni­ły się na ryn­ku zdo­mi­no­wa­nym przez duże sie­ci han­dlo­we oraz księ­gar­nie inter­ne­to­we?

 

Czy księ­gar­nia jest dzi­siaj atrak­cyj­nym miej­scem pra­cy? Jaka powin­na być rola i zawo­do­wa spe­cy­fi­ka pra­cy współ­cze­snych księ­ga­rzy? Czy może udać się prze­dłu­ża­nie tra­dy­cyj­nej roli dorad­cy czy­tel­ni­ka w jego lek­tu­ro­wych wybo­rach? Na czym pole­ga eru­dy­cja księ­ga­rza? Jakie wykształ­ce­nie i jakie cechy oso­bo­wo­ści księ­ga­rzy mogą temu słu­żyć? Jakie są głów­ne pro­ble­my, z któ­ry­mi bory­ka­ją się dzi­siaj księ­ga­rze? Na te i na inne pyta­nia będzie­my sta­ra­li się zna­leźć odpo­wiedź w trak­cie deba­ty inter­ne­to­wej, a następ­nie pod­czas Sta­cji Lite­ra­tu­ra.

 

Dzię­ki mini­ste­rial­nej dota­cji z pro­gra­mu „Part­ner­stwo dla książ­ki” udział księ­ga­rzy w zaję­ciach będzie bez­płat­ny. Biu­ro Lite­rac­kie pokry­je kosz­ty trzech noc­le­gów w Apar­tho­te­lu w Sien­nej wraz z wyży­wie­niem. Oprócz zajęć, któ­re pro­wa­dzić będzie Filip Łobo­dziń­ski, zna­ny m.in. jako dzien­ni­karz „Xię­gar­ni” emi­to­wa­nej w TVN 24, zapla­no­wa­ne zosta­ły pre­zen­ta­cje każ­dej z księ­garń. W ich trak­cie każ­da księ­gar­nia będzie mia­ła oka­zję do przed­sta­wie­nia swo­jej dzia­łal­no­ści w wybra­nych przez sie­bie obsza­rach.

 

By wziąć udział w zaję­ciach, nale­ży do 31 maja prze­słać na adres mailo­wy akcje@biuroliterackie.pl swo­je zgło­sze­nie skła­da­ją­ce się z listu pre­zen­tu­ją­ce­go dzia­ła­nia w obsza­rze pro­pa­go­wa­nia poezji; wia­do­mość nale­ży zaty­tu­ło­wać: PRACOWNIA KSIĘGARSKA.

 

Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry

belka_1

Projekty