Rusza nabór do dodatkowych Pracowni TransPortu Literackiego 27

 

Spędź ostat­ni week­end wrze­śnia nad morzem wśród świet­nych pro­wa­dzą­cych (Bie­drzyc­ki, Bugal­ski, Gacek, Iwa­siów, Łobo­dziń­ski, Malek, Naroż­na, Sto­par­czyk, Śli­wiń­ski, Šte­ger, Vadas, Wodec­ka, Zadu­ra) i osób podob­nych do Cie­bie. Wła­śnie rusza nabór do pię­ciu dodat­ko­wych Pra­cow­ni Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go 27. Nie prze­gap szan­sy aby zostać uczest­nicz­ką / uczest­ni­kiem zajęć warsz­ta­to­wych towa­rzy­szą­cych naj­star­sze­mu festi­wa­lo­wi lite­rac­ki­mi, któ­ry od tego roku odby­wać się będzie w Koło­brze­gu.

 

Jesteś czy­tel­nicz­ką lub czy­tel­ni­kiem i szu­kasz w książ­kach cze­goś wię­cej niż tyl­ko przy­jem­no­ści z lek­tu­ry? Sta­rasz się nadą­żać za wszyst­ki­mi naj­waż­niej­szy­mi pre­mie­ra­mi? Otwie­rasz się na nowo obsza­ry i dozna­nia? Szu­kasz dobrych reko­men­da­cji? Lubisz dys­ku­to­wać o książ­kach w dobo­ro­wym towa­rzy­stwie? Cenisz spo­tka­nia z tymi, któ­rzy tak jak Ty kocha­ją czy­tać i potra­fią z pasją opo­wia­dać o swo­ich lek­tu­rach?

 

Pra­gniesz zostać tłumaczem/tłumaczką? Inte­re­su­jesz się współ­cze­sną lite­ra­tu­rą ukra­iń­ską, sło­weń­ską albo hisz­pań­ską i kata­loń­ską? Chcesz spraw­dzić swo­je umie­jęt­no­ści? Weź udział w zaję­ciach Pra­cow­ni prze­kła­do­wych pro­wa­dzo­nych przez: Boh­da­na Zadu­ry, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go oraz Fili­pa Łobo­dziń­skie­go. Pro­wa­dzisz kame­ral­ną, autor­ską księ­gar­nię? Dołącz do gru­py pod­no­szą­cej kom­pe­ten­cje zwią­za­ne z ryn­kiem książ­ki w Pol­sce.

 

Zaję­cia dla czy­tel­ni­ków zosta­ną popro­wa­dzo­ne przez uzna­nych dzien­ni­ka­rzy i dzien­ni­kar­ki, kry­ty­ków i kry­tycz­ki oraz wykła­dow­ców i wykła­dow­czy­nie: Annę Gacek („W eks­ta­tycz­nym nastro­ju”), Ingę Iwa­siów („Pro­zy kon­fe­syj­ne. Jak prze­kła­dać życie na lite­ra­tu­rę”), Dariu­sza Bugal­skie­go („12”), Kata­rzy­nę Sto­par­czyk („O tym, jak mieć w życiu fraj­dę”), Pio­tra Śli­wiń­skie­go („Wier­sze mod­ne. Jak w tym sezo­nie nosić się lirycz­nie”), Doro­tę Wodec­ką („Czy­ta­nie na wyso­kich obca­sach”).

 

O poten­cja­le mar­ke­tin­go­wym i pro­mo­cyj­nym ksią­żek oraz księ­gar­ni opo­wie kura­tor­ka wyda­rzeń lite­rac­kich Nata­lia Malek. Wspól­nie z uczest­ni­ka­mi zasta­no­wi się nad tym, czy pro­mo­cja księ­gar­ni to zawsze pro­mo­cja czy­tel­nic­twa i jak mądrze pro­mo­wać wyma­ga­ją­cą lite­ra­tu­rę. Inny wątek to księ­gar­nia jako mar­ka z przy­kła­da­mi sku­tecz­nych kam­pa­nii pro­mo­cyj­nych i tego, w jaki spo­sób dosto­so­wać je do ryn­ku książ­ki.

 

„Przy­kła­dy dobrych prak­tyk pro­mu­ją­cych czy­tel­nic­two i księ­gar­nie w Sło­we­nii”; „Jak tam­tej­sze księ­gar­nie posze­rza­ją zakres swo­ich dzia­łań i czy tra­ci na tym lite­ra­tu­ra?”; „Jak szu­kać źró­deł inspi­ra­cji poza wła­sną bran­żą?” – to tema­ty, któ­re przy­bli­ży Aleš Šte­ger, ani­ma­tor kul­tu­ry, dyrek­tor Mię­dzy­na­ro­do­we­go Festi­wa­lu Days of Poetry and Wine i ini­cja­tor plat­for­my Ver­so­po­lis wspie­ra­ją­cej mło­dych poetów euro­pej­skich.

 

Innym pro­wa­dzą­cym zaję­cia będzie Dariusz Bugal­ski – poeta, dzien­ni­karz oraz pre­zen­ter radio­wo-tele­wi­zyj­ny. Od 2008 do 2020 roku pro­wa­dził „Klub Trój­ki” oraz „Trój­kę pod Księ­ży­cem”, a od roku 2020 jest auto­rem nie­zwy­kle popu­lar­ne­go pod­ca­stu „K3” i pro­wa­dzi róż­ne­go rodza­ju szko­le­nia. Jego tema­ty to: „Współ­pra­ca księ­garń z media­mi”; „Czy księ­gar­nia może być miej­scem atrak­cyj­nym dla dzien­ni­ka­rzy?”; „Jak szu­kać poten­cjal­nych part­ne­rów w mediach dla swo­ich dzia­łań?”.

 

Kata­rzy­na Sto­par­czyk – twór­czy­ni audy­cji emi­to­wa­nych w radio­wej Trój­ce: „Zagad­ko­wej nie­dzie­li”, „Dzie­ci wie­dzą lepiej” i „Myśli­dziec­ka 3–5–7” – będzie prze­ko­ny­wać księ­ga­rzy, że książ­ka to począ­tek roz­mo­wy z dziec­kiem. Wyja­śni, jak roz­ma­wiać z dzieć­mi i jaką rolę odgry­wa w tym lite­ra­tu­ra. Opo­wie też o tym, że war­to czy­tać jak dziec­ko, czy­li jak nie zatra­cić w sobie dzie­cię­ce­go czy­tel­ni­ka.

 

Kolej­nym pro­wa­dzą­cym zaję­cia dla pra­cow­ni­ków autor­skich księ­garń jest Marek Vadas, jeden z naj­waż­niej­szych sło­wac­kich pisa­rzy dla dzie­ci. Jego książ­ki są oka­zją do roz­po­czę­cia roz­mów z dzieć­mi o współ­cze­snych kry­zy­sach, a doro­słym czy­tel­ni­kom dają nadzie­ję, że jako ludz­kość może­my je prze­trwać. Temat zajęć Vada­sa to: „Na sty­ku ilu­stra­cji i sło­wa, czy­li o roli dzie­cię­cych lek­tur oraz o współ­cze­snych ojcach”.

 

Finał pro­jek­tu dla księ­ga­rzy to spo­tka­nie z Mał­go­rza­tą Naroż­ną ze szcze­ciń­skiej FiKi – wie­lo­funk­cyj­nej księ­gar­ni z misją. Podej­mo­wa­ne tema­ty to: „Dla­cze­go ‘klu­bok­się­gar­nia’, a nie po pro­stu księ­gar­nia?”; „Trud­na sztu­ka współ­pra­cy – od ASP, przez przed­szko­la, szko­ły, pry­wat­ne fir­my, media”; „Budo­wa­nie śro­do­wi­ska wokół księ­gar­ni”; „Cią­gła potrze­ba edu­ka­cji – gdzie szu­kać moż­li­wo­ści roz­wo­ju?”.

 

Chcesz wziąć udział w zaję­ciach dla czy­tel­ni­ków? Jeśli tak, wyślij swo­je zgło­sze­nie zawie­ra­ją­ce krót­ką infor­ma­cję na Twój temat. Pro­po­zy­cje przyj­mo­wa­ne będą wyłącz­nie poprzez for­mu­larz (link poni­żej) do 30 sierp­nia 2022 roku. Wysył­ka zgło­sze­nia jest jed­no­znacz­na z akcep­ta­cją wszyst­kich warun­ków pro­jek­tu zawar­tych w niniej­szym ogło­sze­niu. Koszt udzia­łu w zaję­ciach jest bez­płat­ny. Oso­by spo­za Koło­brze­gu pono­szą we wła­snym zakre­sie kosz­ty noc­le­gów, posił­ków i dojaz­du na miej­sce wyda­rze­nia.

 

Biu­ro Lite­rac­kie pokry­je kosz­ty trzech noc­le­gów wraz z wyży­wie­niem (22–25 wrze­śnia 2022) gdzie odby­wać się będą zaję­cia tym księ­ga­rzom, któ­rzy jako pierw­si prze­ślę swo­je zgło­sze­nia. By wziąć udział w szko­le­niu, nale­ży do 30 sierp­nia  prze­słać na adres mailo­wy aolszewska@biuroliterackie.pl dekla­ra­cję chę­ci udzia­łu (wraz z dany­mi: nazwa księ­gar­ni, tele­fon kon­tak­to­wy). Wia­do­mość nale­ży zaty­tu­ło­wać: „Pra­cow­nia księ­gar­ska”.

 

O wybo­rze do Pra­cow­ni prze­kła­do­wych będą decy­do­wać prób­ne prze­kła­dy poetyc­kie lub pro­za­tor­skie. Każ­de zgło­sze­nie powin­no skła­dać się z 5 wybra­nych wier­szy lub opo­wia­da­nia albo frag­men­tu powie­ści o łącz­nej dłu­go­ści nie­prze­kra­cza­ją­cej 10 stron znor­ma­li­zo­wa­ne­go maszy­no­pi­su. Dodat­ko­wo nale­ży dołą­czyć ory­gi­nał tek­stu oraz bio­gram prze­kła­da­ne­go auto­ra. Każ­dy może prze­słać mak­sy­mal­nie trzy pro­po­zy­cje, tj. tek­sty trój­ki róż­nych auto­rek lub auto­rów. Na zgło­sze­nia cze­ka­my do 30 czerw­ca.

 

Zaję­cia w Pra­cow­ni księ­gar­skie dofi­nan­so­wa­ne są ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry, Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go i Spor­tu pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry – pań­stwo­we­go fun­du­szu celo­we­go.

 

Wyślij swo­je zgło­sze­nie

 

Projekty