KOLEJ NA STACJĘ LITERATURA 21
Port Literacki – najstarszy polski festiwal poświęcony ambitnej literaturze przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych partnerów i radykalnie zmienia swoją formułę. Nowa nazwa – Stacja Literatura 21 – akcentuje miejsca wydarzeń: stację narciarską Czarna Góra w Siennej oraz byłą stację PKP w Stroniu Śląskim, gdzie zaczynały się tory. Ten „początek” symbolizuje zorientowanie imprezy na nowych autorów, a liczba „21” podkreśla kontynuację festiwalu. W ciągu trzech dni poznamy najciekawsze Nowe głosy z Europy i Polski, przyjrzymy się drugim książkom w dorobku autorów, dowiemy się, jak to jest ponownie debiutować i jak debiutowano dawniej. Uzupełnimy warsztat krytyków, tłumaczy, poetów i organizatorów imprez a z zagranicznymi agentami, dyrektorami, promotorami, wydawcami i tłumaczami zastanowimy się nad tym, jak pomagać w literackim starcie debiutantów. Szukacie nowych literackich wrażeń? Chcecie spędzić weekend z dala od miejskiego zgiełku? Dołączcie do uczestników festiwalowego wydarzenia na facebooku i zarezerwujcie już teraz darmowy bilet do Stacji Literatura 21!
dni
godziny
minuty
sekundy
Zapowiedź
Czytaj naturalnie
Animacja z rozkładem jazdy Stacji Literatura 21. Zapowiedź wydarzeń oraz prezentacja partnerów imprezy. Muzyka RARA. Oprawa graficzna Justyna BOGUŚ. Animacja Joanna GONDEK.
Wiadomości
Stacja Literatura 21: podsumowanie
Nowa nazwa, nowe miejsce, nowa formuła i nowi uczestnicy – 21. edycja festiwalu Biura Literackiego za nami. Jak było? Zamiast relacji tym razem prezentujemy wyniki anonimowej ankiety, w której udział wzięło ponad dwadzieścia procent uczestników.
Więcej21
Port Literacki – najstarszy polski festiwal poświęcony ambitnej literaturze – zmienia nazwę i formułę. Przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych krajowych i międzynarodowych partnerów oraz uzupełnia swój program o Europejskie Forum Literackie, by mierzyć się z problemami współczesnej literatury.
WięcejRozkład jazdy Stacji Literatura 21
Tegoroczna edycja festiwalu Biura Literackiego przynosi zasadniczą zmianę lokalizacji: z Portowych statków schodzimy na ląd, przesiadamy się do pociągów i zapraszamy do wspólnej podróży w malownicze i spokojne rejony Dolnego Śląska.
WięcejStacja nowa książka
Stacja nowa książka firmować będzie dwa spotkania podczas wrześniowego festiwalu Biura Literackiego w Siennej i Stroniu Śląskim, w ramach których zaprezentowanych zostanie sześć z piętnastu premier Stacji Literatura 21. edycji Biura Literackiego.
WięcejCzytam naturalnie
Czy literatura i wszystko, co z nią związane, wybrzmi lepiej, głośniej i wyraźniej w nowej lokalizacji festiwalu? Warto przekonać się samemu!
WięcejMuzyka słowa
Program 21. edycji festiwalu Biura Literackiego to nie tylko tradycyjna już oprawa czytań, ale też osobny projekt Muzyka słowa, w ramach którego czytelnicy będą mieli okazję do wysłuchania wierszy Konrada Góry, Szczepana Kopyta i Ryszarda Krynickiego w muzycznych interpretacjach.
WięcejLekcja języka poetyckiego
Od blisko dwudziestu lat organizatorzy festiwalu odwiedzają szkoły w całej Polsce. W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 21 z uczniami w Stroniu Śląskim spotkają się autorzy i redaktorzy antologii Zebrało się śliny.
WięcejKlasyka z Europy
Jak debiutowano dawniej? Jak dzisiaj czyta się i jak można czytać pierwsze książki pisarzy powszechnie uznawanych za klasyków nie tylko literatur języków, w których tworzyli, ale literatury europejskiej czy światowej? Na te i inne pytania dotyczące debiutów będziemy szukać odpowiedzi w trakcie wrześniowej Stacji Literatura 21.
WięcejPracownie Stacji Literatura 21
3 dni, 4 mieszkania i 12 wykładowców. Literackie „tajne komplety” dla setki osób w połowie września, które odbędą się w liczącej 25 stałych mieszkańców Siennej! A do tego dodatkowa Pracownia otwarta dla tych, którym nie udało się załapać na zamknięte wykłady.
WięcejJedenastu nowych poetów z Polski
Przez festiwal Biura Literackiego w ciągu dwudziestu lat przewinęło się ponad dwustu polskich pisarzy. W odświeżonej formule imprezy jeszcze mocniej zaakcentowana jest rola nowych twórców.
WięcejNowe głosy z Europy w Stroniu Śląskim
Kolejną nowością Stacji Literatura 21 jest projekt Nowe głosy z Europy. Od maja autorzy goszczą na najważniejszych literackich festiwalach na świecie. Całą dziesiątkę będzie można zobaczyć jedynie w Stroniu Śląskim podczas wrześniowej Stacji Literatura.
WięcejDebiut i co dalej?
Stronie Śląskie niczym Davos i Krynica Morska? Mała polska gmina na granicy z Czechami będzie w tym roku gospodarzem pierwszej edycji Europejskiego Forum Literackiego.
WięcejKsiążkowe premiery Stacji Literatura 21
Piętnaście nowych książek przygotowało Biuro Literackie na festiwal Stacja Literatura 21. Znaczna ich część to publikacje autorów, którzy zadebiutowali na przestrzeni kilku ostatnich lat.
WięcejRusza nabór do Pracowni Europejskiego Forum Literackiego
Jesteś animatorem literackim, blogerem lub krytykiem, piszesz wiersze lub zajmujesz się przekładem? Weź udziału w Pracowniach towarzyszących Europejskiemu Forum Literackiemu. Uczestnictwo w zajęciach i wykładach jest nieodpłatne.
WięcejKolej na Stację Literatura
Port Literacki – najstarszy polski festiwal poświęcony ambitnej literaturze zmienia nazwę i formułę. Przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych krajowych i międzynarodowych partnerów oraz uzupełnia swój program o Europejskie Forum Literackie, by mierzyć się z problemami współczesnej literatury.
WięcejTransPort Literacki opuszcza Wrocław
Przyjdź w środę o godzinie 12:00 na wrocławski Dworzec Główny PKP, by symbolicznie pożegnać Port Literacki, który właśnie rozpoczyna swoją nową podróż.
Więcejuczestnicy
- Tomasz BĄK
- Tadeusz DĄBROWSKI
- Sławomir ELSNER
- Jakub GŁUSZAK
- Konrad GÓRA
- Hanna IGALSON-TYGIELSKA
- Kamila JANIAK
- Jerzy JARNIEWICZ
- Szczepan KOPYT
- Ryszard KRYNICKI
- Jakobe MANSZTAJN
- Dawid MATEUSZ
- Bronka NOWICKA
- Kira PIETREK
- Adam POPRAWA
- Piotr PRZYBYŁA
- Szymon SŁOMCZYŃSKI
- Maciej TARANEK
- Anna WASILEWSKA
- Ilona WITKOWSKA
- Szymon ŻUCHOWSKI
Program
Zajęcia warsztatowe, w których udział wezmą następujący uczestnicy festiwalu: Tomasz BĄK, Dawid MATEUSZ, Kira PIETREK, Szymon SŁOMCZYŃSKI, Maciej TARANEK, Ilona WITKOWSKA.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Kadrowej i wykład dla organizatorów festiwali, imprez i realizatorów projektów literackich.
WięcejProwadzący
Zajęcia warsztatowe i wykład dla blogerów i krytyków.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Twórczej i wykład dla autorów przed debiutem książkowym.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Przekładowej i wykład dla osób zajmujących się przekładem literackim.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Otwartej i wykład dla czytelników.
WięcejWykład otwierający.
WięcejDebata z udziałem wydawców książek i menadżerów projektów z Walii, Węgier i Polski.
WięcejProwadzący
Czytania z książek Raymonda QUENEAU Niedziela życia, Jamesa JOYCE'A Portret artysty w wieku młodzieńczym, Nathalie SARRAUTE Tropizmy i Tommasa LANDOLFIEGO Morze karaluchów.
WięcejCzytania poetów ze Szkocji, Słowenii i Węgier.
WięcejCzytania z antologii Zebrało się śliny.
WięcejCzytania z antologii Zebrało się śliny z muzyką.
WięcejProwadzący
Zajęcia warsztatowe w Pracowni Kadrowej i wykład dla organizatorów festiwali, imprez i realizatorów projektów literackich.
WięcejZajęcia warsztatowe i wykład dla blogerów i krytyków.
WięcejProwadzący
Zajęcia warsztatowe w Pracowni Twórczej i wykład dla autorów przed debiutem książkowym.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Przekładowej i wykład dla osób zajmujących się przekładem literackim.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Otwartej i wykład dla czytelników.
WięcejDebata z udziałem dyrektorów instytucji, fundatorów nagród i promotorów z Niemiec, Węgier i Słowacji.
WięcejCzytania z książek Bezbronna kreska, Epifanie (James Joyce) i Nakarmić kamień.
WięcejCzytania poetów i prozaików z Portugalii, Malty i Katalonii.
WięcejCzytania z antologii Zebrało się śliny.
WięcejCzytania z książki Pęd pogoni, pęd ucieczki z muzyką.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Kadrowej i wykład dla organizatorów festiwali, imprez i realizatorów projektów literackich.
WięcejZajęcia warsztatowe i wykład dla blogerów i krytyków.
WięcejProwadzący
Zajęcia warsztatowe w Pracowni Twórczej i wykład dla autorów przed debiutem książkowym.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Przekładowej i wykład dla osób zajmujących się przekładem literackim.
WięcejZajęcia warsztatowe w Pracowni Otwartej i wykład dla czytelników.
WięcejProwadzący
Debata z udziałem dyrektorów instytucji, agentów literackich i tłumaczy z Norwegii, Wielkiej Brytanii i Chin.
WięcejCzytania z książek Mów, 21 wierszy miłosnych (Adrienne Rich), Dwupłat.
WięcejCzytania prozaików z Macedonii, Norwegii, Turcji i Chorwacji.
WięcejCzytania z antologii Zebrało się śliny.
WięcejCzytania z książki Nie z muzyką .
WięcejNiezbędnik
miejsca wydarzeń
baza noclegowa
premiery
-
Raymond QUENEAUNiedziela życia
-
James JOYCEPortret artysty w wieku młodzieńczym
-
Nathalie SARRAUTETropizmy
-
Tommaso LANDOLFIMorze Karaluchów
-
Dawid MATEUSZZebrało się śliny. Nowe głosy z Polski
-
Tadeusz DĄBROWSKIBezbronna kreska
-
James JOYCEEpifanie
-
Bronka NOWICKANakarmić kamień
-
Ryszard KRYNICKIPęd pogoni, pęd ucieczki
-
Sławomir ELSNERMów
-
Adrienne RICH21 wierszy miłosnych
-
Szymon SŁOMCZYŃSKIDwupłat
-
Konrad GÓRANie
info
realizatorzy
multimedia
dziennikarze
wolontariat