Nie gódź się

„Na co dzień uczest­ni­cy warsz­ta­tów w Sien­nej pra­cu­ją jako nauczy­cie­le, urzęd­ni­cy, przed­się­bior­cy, uczą się i stu­diu­ją. Pod­czas czte­rech festi­wa­lo­wych dni współ­two­rzą jed­ną wiel­ką rodzi­nę, dla któ­rej lite­ra­tu­ra jest spra­wą naj­waż­niej­szą” – pisał w „Gaze­cie Wybor­czej” Grze­gorz Nurek, a Grze­gorz Choj­now­ski z Pol­skie­go Radia doda­wał: „Sta­cja Lite­ra­tu­ra to dziś jeden z naj­le­piej zor­ga­ni­zo­wa­nych i zapro­gra­mo­wa­nych festi­wa­li w Pol­sce”.

W 2018 roku w Sta­cji przy­wo­ły­wa­ny był wiersz Boba Dyla­na „Cza­sy nad­cho­dzą nowe”, któ­ry po pięć­dzie­się­ciu latach oka­zał się wyjąt­ko­wo aktu­al­ny, bo „daw­ny ład sta­je na gło­wie”, „świat nie myśli już jed­na­ko­wo” i „wszyst­ko jest do bitwy goto­we”. I rze­czy­wi­ście: „cza­sy nade­szły nowe”. W stycz­niu w Gdań­sku został zamor­do­wa­ny Paweł Ada­mo­wicz, któ­ry jako gość festi­wa­lu w 2008 roku prze­ko­ny­wał, że za pomo­cą słów moż­na zmie­niać świat.

Dzi­siaj nie pozo­sta­je nic inne­go i trze­ba gło­śno wraz z Pat­ti Smith zawo­łać: „Nie gódź się!”. Utwór „Radio Bag­dad”, z któ­re­go pocho­dzi to hasło, powstał w 2003 roku w odpo­wie­dzi na akcję mili­tar­ną wojsk NATO w Ira­ku. Był sprze­ci­wem wobec „wojsk dep­czą­cych wspa­nia­łą tra­dy­cję Bag­da­du, mia­sta uczo­nych i arty­stów”. „Nie gódź się z bliź­nie­go nie­do­lą, nie gódź się z bliź­nie­go nie­do­wła­dem” – śpie­wa­ła Smith i woła­ła: „wycią­gnij dłoń”.

W maju już po raz dru­gi odby­ło się naro­do­we pisa­nie wier­szy i opo­wia­dań, któ­re sta­ły się swo­istą „instruk­cją mówie­nia nie” prze­mo­cy fizycz­nej i psy­chicz­nej. Powsta­ły tek­sty będą­ce nie­zgo­dą na świat, w któ­rym jest tyle wyklu­cza­nych i prze­śla­do­wa­nych grup oraz mniej­szo­ści. Sprze­ci­wem wobec hej­tu, poni­ża­nia, nie­to­le­ran­cji i łama­nia praw. Wyzy­sku i wyko­rzy­sty­wa­nia. Nisz­cze­nia i gło­du. Aktów ter­ro­ru i wojen.

Przez kil­ka mie­się­cy na stro­nach maga­zy­nu lite­rac­kie­go biBLio­te­ka trwał wybór trzy­dzie­stu ksią­żek poetyc­kich wyda­nych od 1989 do 2019 roku. Powsta­ło zesta­wie­nie, któ­re jest swo­istym kano­nem współ­cze­snej poezji pol­skiej. We wrze­śniu ogło­szo­na zosta­nie dzie­siąt­ka ksią­żek wybra­nych przez publicz­ność, a pod­czas festi­wa­lu fina­ło­we roz­strzy­gnie­cie juro­rów. Pozna­my tak­że naj­cie­kaw­szych kry­ty­ków z uczel­ni.

Sta­cja Lite­ra­tu­ry to nie tyl­ko naj­star­szy tego typu festi­wal w Pol­sce, ale tak­że miej­sce pre­zen­ta­cji twór­czo­ści bodaj naj­więk­szej licz­by auto­rów. Swo­je pre­zen­ta­cje w For­cie, Por­cie, a teraz tak­że w Sta­cji mia­ło już ponad pół tysią­ca twór­ców. W tym roku będzie to bli­sko 100 osób. Wśród gości znaj­dą się m.in. „nowe gło­sy z Euro­py” – dwój­ka poetów z Pale­sty­ny i Syrii: Rami Al-Aszek i Fadi Dżo­mar, miesz­ka­ją­cy od kil­ku lat w Ber­li­nie.

Zno­wu dużo będzie ksią­żek prze­kła­do­wych. Na festi­wa­lu, na któ­ry przy­go­to­wa­no w tym roku dwa­dzie­ścia pre­mier zabrzmi twór­czość: Eli­za­beth Bishop, Emi­ly Dic­kin­son, Pere Cal­ders, Péter Nádas, Ray­mond Quene­au, Pat­ti Smith. Kil­ka lat temu za spra­wą spe­cjal­ne­go blo­ku wyda­rzeń festi­wal zapo­cząt­ko­wał rene­sans twór­czo­ści Zuzan­ny Gin­czan­ki. Teraz jej wier­sze powró­cą za spra­wą spe­cjal­ne­go wido­wi­ska muzycz­no-teatral­ne­go.

Nie zabrak­nie nowych ksią­żek takich auto­rów jak: Anna Ada­mo­wicz, Kac­per Bart­czak, Kon­rad Góra, Roman Honet, Joan­na Łań­cuc­ka, Nina Manel, Anna Pod­cza­szy, Jakub Pszo­niak, Jan Rojew­ski, Bian­ka Rolan­do, a tak­że świę­tu­ją­ce jubi­le­usze Joan­na Muel­ler i Mar­ta Pod­gór­nik. Pozna­my też „nowe gło­sy z Pol­ski” (Maria Hal­ber, Mar­cin Pierz­chliń­ski, Mar­cin Pod­la­ski, Kata­rzy­na Szau­liń­ska, Anto­ni­na M. Tosiek, Alek­san­der Tro­ja­now­ski).

Na sce­nie festi­wa­lo­wej wystą­pią tak­że tłu­ma­cze i tłu­macz­ki: Han­na Igal­son-Tygiel­ska, Filip Kaź­mier­czak, Filip Łobo­dziń­ski, Anna Sawic­ka, Elż­bie­ta Sobo­lew­ska, Andrzej Sosnow­ski i Tade­usz Sła­wek, a w roli pro­wa­dzą­cych: Anna Kału­ża, Nata­lia Malek, Karol Mali­szew­ski, Dawid Mate­usz, Joan­na Muel­ler, Joan­na Orska, Juliusz Pie­li­chow­ski, Jakub Skur­tys i Beata Sta­siń­ska. Za opra­wę muzycz­ną odpo­wia­da Paweł Szam­bur­ski.

Zapla­no­wa­no dwa­na­ście Pra­cow­ni, w tym pięć w ramach pro­jek­tów wydaw­ni­czych: „14. Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2019”, „Debiu­ty pro­zą”, „Dru­gi i kolej­ny tom poetyc­ki”, „Dru­ga książ­ka w Biu­rze Lite­rac­kim”, „Poetyc­kie debiu­ty lau­re­atów pro­jek­tów”. Odbę­dą się tak­że fina­ły pro­jek­tów: „Księ­gar­nia z poezją” dla małych skle­pów z książ­ka­mi z całej Pol­ski oraz „Tłu­macz z uczel­ni” dla osób roz­po­czy­na­ją­cych przy­go­dę z prze­kła­dem lite­rac­kim.

Tego­rocz­na edy­cja to 62 wyda­rze­nia, któ­re tra­dy­cyj­nie odby­wać się będą w CETiK‑u w Stro­niu Ślą­skim oraz w kom­plek­sie Czar­na Góra w Sien­nej. Kie­dy po raz pierw­szy festi­wal zawi­tał do liczą­cej 25 sta­łych miesz­kań­ców miej­sco­wo­ści, do dys­po­zy­cji miał jedy­nie apar­ta­men­ty, rok póź­niej poja­wił się nowo­cze­sny Apar­tho­tel. Teraz poja­wia się Czar­na Per­ła – nowy obiekt, w któ­rym został zapla­no­wa­ny blok wyda­rzeń Czar­na Góra Lite­ra­tu­ry.

Nowo­ścią będzie blok Fami­ly Meeting, w któ­rym zosta­ną zapre­zen­to­wa­ne zaprzy­jaź­nio­ne ze Sta­cją insty­tu­cje i ini­cja­ty­wy: Fun­da­cja Rodzi­ny Kochań­skich, Insty­tut Kul­tu­ry Miej­skiej z Gdań­ska oraz Sta­ro­miej­ski Dom Kul­tu­ry z War­sza­wy. Zapla­no­wa­no m.in.: kon­cer­ty Ola Walic­kie­go, zespo­łu Sza­re Relak­sy oraz wido­wi­sko „Gin­czan­ka. Żar-Ptak” z udzia­łem Kamil­li Baar-Kochań­skiej, Doro­ty Jare­my i Paw­ła Szam­bur­skie­go.

„Wyjąt­ko­wa atmos­fe­ra” – te sło­wa odda­ją feno­men Sta­cji Lite­ra­tu­ra. „Naj­więk­szą war­to­ścią są ludzie” – pod­kre­śla­no po ubie­gło­rocz­nej edy­cji. „Już daw­no duch wszyst­kich wła­ści­wie spo­tkań nie był tak demo­kra­tycz­ny i prze­po­jo­ny poczu­ciem wza­jem­nej życz­li­wo­ści i rów­no­ści. Gdzieś padły barie­ry, któ­re – jak zda­rza­ło się w poprzed­nich latach – dzie­li­ły wstę­pu­ją­ce dopie­ro na sce­nę poko­le­nie twór­ców od uzna­nych gości”.

Czy i w tym roku będzie podob­nie? Prze­ko­na­my się już w poło­wie wrze­śnia. Ci, któ­rzy chcą się wybrać do Stro­nia Ślą­skie­go i Sien­nej, będą mogli tra­dy­cyj­nie sko­rzy­stać z festi­wa­lo­wych auto­bu­sów z Kra­ko­wa, War­sza­wy i Wro­cła­wia. Do dys­po­zy­cji przy­jezd­nych są noc­le­gi w kom­plek­sie Czar­na Góra oraz w oko­licz­nych miej­sco­wo­ściach. Wszyst­kie infor­ma­cje na temat festi­wa­lu moż­na zna­leźć na tej stro­nie.

Wydarzenie na Facebooku
-2030

dni

16

godziny

18

minuty

20

sekundy

Wiadomości

Program

    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA BADAŃ LITERACKICH

    Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.

    Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRACOWNIA KRYTYCZNA

    Zajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.

    Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.

    Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

    z nck

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA
    PRACOWNIA KSIĘGARSKA

    Zajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”. Zapoznanie uczestników. Autoprezentacja księgarzy i realizowanych projektów.

     

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

    belka_1

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    ARARTHOTEL CZARNA PERŁA

    Prowadzący

    PRACOWNIA MISTRZÓW

    Zajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.

    Konrad GÓRA: Piszemy wiersze nawet w deszcz

    Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA OPOWIEŚCI

    Zajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.

    Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

    Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.

    Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA
    PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

    Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.

    Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

    Zajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.

    Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
    Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
    Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
    Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

    Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

    Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA PO DEBIUCIE

    Zajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

    Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    18:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    Prowadzący

    PRACOWNIA TWÓRCZA

    Zajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

    Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.

    Więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    21:00
    APARTHOTEL CZARNA PERŁA
    LIVE SET

    Konkurs „Wiersz i opowiadanie doraźne 2019”. Pierwszy półfinał.

    Uczestnicy: Anna Dwojnych, Łukasz Dynowski, Łukasz Gamrot, Hanna Główka, Paweł Harlender, Agata Jabłońska, Aglaja Janczak, Łukasz Kamiński, Antonina Kociołek, Michał Koza, Marcin Królikowski, Natalia Kubicius.

    Więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    21:45
    APARTHOTEL CZARNA PERŁA
    FAMILY MEETING

    Prezentacja Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska. Koncert Olo Walickiego.

    Więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY

Niezbędnik

transport

więcej

miejsca wydarzeń

więcej

baza noclegowa

więcej

info

realizatorzy

więcej

multimedia

więcej

dziennikarze

więcej

wolontariat

więcej

organizatorzy

Mecenasi

partnerzy