Nie gódź się
„Na co dzień uczestnicy warsztatów w Siennej pracują jako nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy, uczą się i studiują. Podczas czterech festiwalowych dni współtworzą jedną wielką rodzinę, dla której literatura jest sprawą najważniejszą” – pisał w „Gazecie Wyborczej” Grzegorz Nurek, a Grzegorz Chojnowski z Polskiego Radia dodawał: „Stacja Literatura to dziś jeden z najlepiej zorganizowanych i zaprogramowanych festiwali w Polsce”.
W 2018 roku w Stacji przywoływany był wiersz Boba Dylana „Czasy nadchodzą nowe”, który po pięćdziesięciu latach okazał się wyjątkowo aktualny, bo „dawny ład staje na głowie”, „świat nie myśli już jednakowo” i „wszystko jest do bitwy gotowe”. I rzeczywiście: „czasy nadeszły nowe”. W styczniu w Gdańsku został zamordowany Paweł Adamowicz, który jako gość festiwalu w 2008 roku przekonywał, że za pomocą słów można zmieniać świat.
Dzisiaj nie pozostaje nic innego i trzeba głośno wraz z Patti Smith zawołać: „Nie gódź się!”. Utwór „Radio Bagdad”, z którego pochodzi to hasło, powstał w 2003 roku w odpowiedzi na akcję militarną wojsk NATO w Iraku. Był sprzeciwem wobec „wojsk depczących wspaniałą tradycję Bagdadu, miasta uczonych i artystów”. „Nie gódź się z bliźniego niedolą, nie gódź się z bliźniego niedowładem” – śpiewała Smith i wołała: „wyciągnij dłoń”.
W maju już po raz drugi odbyło się narodowe pisanie wierszy i opowiadań, które stały się swoistą „instrukcją mówienia nie” przemocy fizycznej i psychicznej. Powstały teksty będące niezgodą na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup oraz mniejszości. Sprzeciwem wobec hejtu, poniżania, nietolerancji i łamania praw. Wyzysku i wykorzystywania. Niszczenia i głodu. Aktów terroru i wojen.
Przez kilka miesięcy na stronach magazynu literackiego biBLioteka trwał wybór trzydziestu książek poetyckich wydanych od 1989 do 2019 roku. Powstało zestawienie, które jest swoistym kanonem współczesnej poezji polskiej. We wrześniu ogłoszona zostanie dziesiątka książek wybranych przez publiczność, a podczas festiwalu finałowe rozstrzygniecie jurorów. Poznamy także najciekawszych krytyków z uczelni.
Stacja Literatury to nie tylko najstarszy tego typu festiwal w Polsce, ale także miejsce prezentacji twórczości bodaj największej liczby autorów. Swoje prezentacje w Forcie, Porcie, a teraz także w Stacji miało już ponad pół tysiąca twórców. W tym roku będzie to blisko 100 osób. Wśród gości znajdą się m.in. „nowe głosy z Europy” – dwójka poetów z Palestyny i Syrii: Rami Al-Aszek i Fadi Dżomar, mieszkający od kilku lat w Berlinie.
Znowu dużo będzie książek przekładowych. Na festiwalu, na który przygotowano w tym roku dwadzieścia premier zabrzmi twórczość: Elizabeth Bishop, Emily Dickinson, Pere Calders, Péter Nádas, Raymond Queneau, Patti Smith. Kilka lat temu za sprawą specjalnego bloku wydarzeń festiwal zapoczątkował renesans twórczości Zuzanny Ginczanki. Teraz jej wiersze powrócą za sprawą specjalnego widowiska muzyczno-teatralnego.
Nie zabraknie nowych książek takich autorów jak: Anna Adamowicz, Kacper Bartczak, Konrad Góra, Roman Honet, Joanna Łańcucka, Nina Manel, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Bianka Rolando, a także świętujące jubileusze Joanna Mueller i Marta Podgórnik. Poznamy też „nowe głosy z Polski” (Maria Halber, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski).
Na scenie festiwalowej wystąpią także tłumacze i tłumaczki: Hanna Igalson-Tygielska, Filip Kaźmierczak, Filip Łobodziński, Anna Sawicka, Elżbieta Sobolewska, Andrzej Sosnowski i Tadeusz Sławek, a w roli prowadzących: Anna Kałuża, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Joanna Orska, Juliusz Pielichowski, Jakub Skurtys i Beata Stasińska. Za oprawę muzyczną odpowiada Paweł Szamburski.
Zaplanowano dwanaście Pracowni, w tym pięć w ramach projektów wydawniczych: „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”, „Debiuty prozą”, „Drugi i kolejny tom poetycki”, „Druga książka w Biurze Literackim”, „Poetyckie debiuty laureatów projektów”. Odbędą się także finały projektów: „Księgarnia z poezją” dla małych sklepów z książkami z całej Polski oraz „Tłumacz z uczelni” dla osób rozpoczynających przygodę z przekładem literackim.
Tegoroczna edycja to 62 wydarzenia, które tradycyjnie odbywać się będą w CETiK‑u w Stroniu Śląskim oraz w kompleksie Czarna Góra w Siennej. Kiedy po raz pierwszy festiwal zawitał do liczącej 25 stałych mieszkańców miejscowości, do dyspozycji miał jedynie apartamenty, rok później pojawił się nowoczesny Aparthotel. Teraz pojawia się Czarna Perła – nowy obiekt, w którym został zaplanowany blok wydarzeń Czarna Góra Literatury.
Nowością będzie blok Family Meeting, w którym zostaną zaprezentowane zaprzyjaźnione ze Stacją instytucje i inicjatywy: Fundacja Rodziny Kochańskich, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy. Zaplanowano m.in.: koncerty Ola Walickiego, zespołu Szare Relaksy oraz widowisko „Ginczanka. Żar-Ptak” z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy i Pawła Szamburskiego.
„Wyjątkowa atmosfera” – te słowa oddają fenomen Stacji Literatura. „Największą wartością są ludzie” – podkreślano po ubiegłorocznej edycji. „Już dawno duch wszystkich właściwie spotkań nie był tak demokratyczny i przepojony poczuciem wzajemnej życzliwości i równości. Gdzieś padły bariery, które – jak zdarzało się w poprzednich latach – dzieliły wstępujące dopiero na scenę pokolenie twórców od uznanych gości”.
Czy i w tym roku będzie podobnie? Przekonamy się już w połowie września. Ci, którzy chcą się wybrać do Stronia Śląskiego i Siennej, będą mogli tradycyjnie skorzystać z festiwalowych autobusów z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Do dyspozycji przyjezdnych są noclegi w kompleksie Czarna Góra oraz w okolicznych miejscowościach. Wszystkie informacje na temat festiwalu można znaleźć na tej stronie.
dni
godziny
minuty
sekundy
Wiadomości
Stacja Literatura 24: intensywne dni pełne literatury, solidarności, przyjaźni
W tym roku organizowana po raz 24. Stacja Literatura odbyła się pod hasłem „Nie gódź się” zaczerpniętym z utworu „Radio Bagdad” Patti Smith. „Nie gódź się z bliźniego niedolą, nie gódź się z bliźniego niedowładem” – śpiewała Smith, co nadawało całemu festiwalowi ton niezgody na zastany świat, a zarazem było zachętą do wspólnego „wyciągania dłoni”.
WięcejRozkład jazdy w Stacji Literatura 24
Stacja Literatura 24 godzina po godzinie. Pełny rozkład przyjazdów i rozjazdów ponad 60 festiwalowych wydarzeń.
WięcejStacja Literatura 24 z instrukcją mówienia „nie”
Między 12 a 15 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się festiwal Stacja Literatura 24. Wydarzenie jak co roku zaprzecza stereotypom, że poezja, przekłady awangardowej prozy oraz nowe głosy z Polski i Europy to ryzyko frekwencyjnej klapy. Na kilka dni przed 24. edycją na pewno znajdą się tacy, którzy znowu będą powątpiewać w sukces imprezy, ale już wiadomo, że na Stację wybiera się rekordowa publiczność, i to taka, której pozazdrościć może niejeden festiwal na świecie.
WięcejPoetycka książka trzydziestolecia: wybór publiczności
W rocznicę 4 czerwca 1989 roku festiwal Stacja Literatura ogłosił listę „Trzydziestu książek poetyckich na trzydziestolecie” przygotowaną w oparciu o nominacje dwudziestu czterech dziennikarzy, krytyków i twórców. Wyboru dokonali: Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Joanna Mueller, Joanna Orska i Jakub Skurtys. To próba stworzenia kanonu oraz zachęta do lektury i dyskusji o książkach, które miały zasadniczy wpływ na kształt współczesnej poezji polskiej.
WięcejNiezbędnik Stacji Literatura 24
Już niedługo Stronie Śląskie oraz Sienna po raz czwarty ugoszczą najstarszy festiwal literacki w Polsce. Oto niezbędnik, który pozwoli lepiej przygotować się do Stacji Literatura 24.
WięcejDwadzieścia premier Stacji Literatura
Coraz bliżej do Stacji Literatura 24. Zbliżający się wielkimi krokami najważniejszy od lat dla wielu czytelników festiwal literacki w Polsce słynie z książkowych premier, które przygotowywane są specjalnie na to wydarzenie. Tym razem lista ponad pół tysiąca pozycji wydanych z okazji festiwalu poszerzy się o dziewiętnaście nowych tytułów. Będą wśród nich: książka dla dzieci, dwa almanachy, trzy prozy oraz trzynaście tomików poetyckich.
WięcejLekcje języka poetyckiego w Stroniu Śląskim
Tradycyjnie w Stacji Literatura zostały zaplanowane Lekcje języka poetyckiego. Adresatami zajęć będą dzieci oraz młodzież ze szkół w Stroniu Śląskim. W spotkaniach z nimi wezmą udział Karol Maliszewski oraz Anna Podczaszy. Pierwsze z nich przewidziano na 6 września, drugie na 13 września.
WięcejOprawiamy Stację po raz 24
Festiwal Biura Literackiego od swojej pierwszej edycji z 1996 roku słynie z niebanalnej oprawy graficznej, a każde z wydarzeń zaskakuje rozwiązaniami, które inspirują organizatorów podobnych imprez na całym świecie.
WięcejJedenaście pracowni Stacji Literatura 24
W tegorocznej Stacji Literatura zaplanowano łącznie jedenaście pracowni dla blisko 200 osób, w tym pięć w ramach projektów wydawniczych: „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”, „Debiuty prozą”, „Drugi i kolejny tom poetycki”, „Druga książka w Biurze Literackim” oraz „Poetyckie debiuty laureatów projektów”. Odbędą się także finały projektów: „Krytyk z uczelni”, „Księgarnia z poezją” dla małych sklepów z książkami z całej Polski oraz „Tłumacz z uczelni” dla osób rozpoczynających przygodę z przekładem literackim.
WięcejW Stacji dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze
Blok wydarzeń w Stroniu Śląskim w ramach Stacji Literatura 24 tradycyjnie otworzy Forum Literackie. Tym razem będzie to programowa dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze, odwołująca się do motywu przewodniego tegorocznego festiwalu: „Nie godzę się”. W rozmowie, którą poprowadzi dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej” Magdalena Rigamonti wezmą udział: Konrad Góra, Jan Rojewski, Beata Stasińska oraz Aleksandra Szymańska.
WięcejNowe głosy z Polski zameldują się w Stacji Literatura
Podobnie jak w ubiegłym roku literacką część wydarzeń na głównej scenie festiwalowej Stacji Literatura 24 utworzą Nowe głosy z Polski – laureaci i laureatki ubiegłorocznej edycji projektu Połów: Maria Halber, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek i Aleksander Trojanowski.
WięcejMuzyka słowa w Stacji Literatura 24
Muzyka słowa to realizowany od kilku lat w Stacji Literatura cykl czytań ze specjalnie napisaną i zagraną na żywo muzyką. W tym roku miłośnicy poezji, której towarzyszą dźwięki, muszą koniecznie wybrać się do Stronia Śląskiego, bowiem autorem muzyki do wszystkich czytań będzie współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha Paweł Szamburski.
WięcejNowe głosy z Europy po raz czwarty w Stacji Literatura
Po zmianie Portu Literackiego na Stację Literatura najstarszy polski festiwal poświęcony książkom skupi się na prezentacjach Nowych głosów z Polski oraz Europy. W tym roku gośćmi będą urodzony w Syrii Palestyńczyk Rami al-Aszek oraz pochodzący z Damaszku Fadi Dżomar. Po przymusowej emigracji obaj autorzy od kilku lat mieszkają w Berlinie.
WięcejCzarna Góra Literatury w Czarnej Perle
Wieczorne wydarzenia w Stacji Literatura od 2017 roku odbywają się w Siennej pod nazwą Czarna Góra Literatury. W poprzednich latach na literackie biesiady organizatorzy zapraszali do sali konferencyjnej. W tym roku spróbują przystosować na potrzeby festiwalu SkiBar w nowym obiekcie Czarna Perła z pięknym widokiem na stok narciarski u podnóża Czarnej Góry.
WięcejUrodziny Mueller i Podgórnik w Stacji Literatura
Tradycją Stacji Literatura są specjalne spotkania i wydarzenia, które wiążą się z ważnymi jubileuszami autorów związanych od wielu lat z Biurem Literackim. W tym roku przyszedł czas na poetki: Martę Podgórnik i Joannę Mueller, które kończą właśnie czterdzieste urodziny.
WięcejJęzyki obce w Stacji Literatura 24
Języki obce rozbrzmiewają na festiwalu Biura Literackiego nieprzerwanie od 1996 roku. Podczas wrześniowej Stacji Literatura swoje premiery będzie miało sześć kolejnych książek przekładowych. Usłyszymy poezję Elizabeth Bishop, Emily Dickinson i Patti Smith oraz prozę Pere Caldersa, Pétera Nádasa i Raymonda Queneau. Aż trudno w to uwierzyć, ale z okazji festiwalu ukazało się już 95 tłumaczeń, w tym 13 antologii!
WięcejStacja Literatura 24 pod hasłem „Nie gódź się”
Za niespełna sto dni w Stroniu Śląskim i Siennej między 12 a 15 września odbędzie się kolejna Stacja Literatura. Już dzisiaj ogłaszamy program czterodniowej imprezy, startujemy z festiwalową stroną oraz prezentujemy oprawę graficzną autorstwa Iwony Chmielewskiej. Czego możemy spodziewać się w tym roku?
WięcejWiersz i opowiadanie doraźne 2019: Nie gódź się
Tegorocznym motywem przewodnim „Narodowego pisania wierszy i opowiadań” jest fraza „Nie gódź się” pochodząca z wiersza Patti Smith „Radio Bagdad”.
WięcejDodatkowe nabory do Pracowni Stacji Literatura 24
Biuro Literackie ogłasza nabór do dodatkowych Pracowni oraz projektów towarzyszących Stacji Literatura 24.
WięcejWiersz i opowiadanie doraźne 2019
Druga edycja Narodowego Pisania będzie odbywać się nie jednego dnia, a przez cały weekend między 24 a 26 maja. Oprócz wierszy tym razem piszemy także krótkie opowiadania (nieprzekraczające wraz ze spacjami 3500 znaków). Kolejną zmianą będzie temat przewodni, który zostanie ujawniony na profilu wydarzenia 24 maja minutę po północy.
WięcejFinał przyjmowania zgłoszeń do Pracowni Stacji Literatura 24
W czwartek 28 lutego upływa termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznych Pracowni Stacji Literatura 24. Biuro Literackie oferuje możliwość oceny przesłanych tekstów i pracy ze specjalistami, a najlepszych nagradza publikacją oraz występem na festiwalu i udziałem w innych wydarzeniach wydawnictwa.
WięcejWydaj książkę w Biurze Literackim
Jesteś prozaikiem, tłumaczem, poetą przed debiutem lub po nim? Skończyłeś właśnie pracę nad książką i szukasz wydawcy? Prześlij swój maszynopis i weź udział między 12 a 15 września roku w Pracowniach Stacji Literatura 24, towarzyszących najstarszemu polskiemu festiwalowi literackiemu, który od 2016 roku rezyduje na granicy polsko-czeskiej w Stroniu Śląskim i Siennej.
WięcejRusza nabór do Pracowni Stacji Literatura 24
Niecały miesiąc po zakończeniu Stacji Literatura 23 Biuro Literackie ogłasza nabór do pierwszych ośmiu pracowni Stacji Literatura 24, które zostały zaplanowane między 12 a 15 września 2019 roku w Siennej i Stroniu Śląskim.
Więcejuczestnicy
- Anna ADAMOWICZ
- Kacper BARTCZAK
- Konrad GÓRA
- Maria HALBER
- Roman HONET
- Filip KAŹMIERCZAK
- Joanna ŁAŃCUCKA
- Filip ŁOBODZIŃSKI
- Nina MANEL
- Joanna MUELLER
- Marcin PIERZCHLIŃSKI
- Anna PODCZASZY
- Marta PODGÓRNIK
- Marcin PODLASKI
- Jakub PSZONIAK
- Jan ROJEWSKI
- Bianka ROLANDO
- Anna SAWICKA
- Tadeusz SŁAWEK
- Elżbieta SOBOLEWSKA
- Andrzej SOSNOWSKI
- Katarzyna SZAULIŃSKA
- Antonina M. TOSIEK
- Aleksander TROJANOWSKI
- Anna WASILEWSKA
- Kacper BARTCZAK
- Justyna CZECHOWSKA
- Konrad GÓRA
- Roman HONET
- Anna KAŁUŻA
- Filip ŁOBODZIŃSKI
- Natalia MALEK
- Karol MALISZEWSKI
- Dawid MATEUSZ
- Joanna MUELLER
- Joanna ORSKA
- Anna PODCZASZY
- Marta PODGÓRNIK
- Bianka ROLANDO
- Anna SAWICKA
- Jakub SKURTYS
- Tadeusz SŁAWEK
- Elżbieta SOBOLEWSKA
- Andrzej SOSNOWSKI
- Beata STASIŃSKA
- Anna WASILEWSKA
Program
Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.
Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”. Zapoznanie uczestników. Autoprezentacja księgarzy i realizowanych projektów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.
Konrad GÓRA: Piszemy wiersze nawet w deszcz
Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.
Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.
Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.
Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.
Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński
Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.
Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.
WięcejPrezentacja Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska. Koncert Olo Walickiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.
Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”.
Czym jest kultura literacka i jak księgarze mogą ją współtworzyć? Czy tradycyjne role księgarzy lepiej służyły kulturze literackiej niż teraźniejsze? Rozmowa księgarza z czytelnikiem podstawą jego działań. Intymność lektur. Opis doświadczeń zawodowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.
9:00 Anna PODCZASZY: Z czym do ludzi?
10:00 Justyna CZECHOWSKA: Festiwalowe spotkanie jako akt miłości i zdrady
Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.
Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.
Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.
Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.
Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.
Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.
Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.
WięcejProwadzący
Dyskusja o różnych formach niezgody w literaturze.
WięcejCzytania z książki Połów. Poetyckie debiuty 2018.
WięcejCzytania z książek: Biblia i inne historie Pétera NÁDASA,
Kroniki ukrytej prawdy Pere CALDERSA i Sroga zima Raymonda QUENEAU oraz rozmowa z udziałem tłumaczek.
Dofinansowano ze środków Instytutu Ramona Llulla.
WięcejCzytania z książek: Naworadiowa, Pamięć rozmawia z wiatrem, Transparty i Stelle.
WięcejBenefis Joanny Mueller. Czytanie z książki Waruj (wraz z Joanną Łańcucką) oraz rozmowa z autorką.
WięcejPrezentacja Staromiejskiego Domu Kultury z Warszawy. Koncert zespołu Szare Relaksy z udziałem Joanny Łańcuckiej i Kazimierza Biegańskiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.
Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”.
Wydarzenia literackie – uwagi o ich potrzebie, celach i organizacji. Podstawowe informacje o dzisiejszych nurtach literackich i o indywidualnościach. Instytucje życia literackiego: wydawnictwa, festiwale, związki twórcze – jak z nich korzystać w pracy księgarskiej. Przegląd blogów, portali i czasopism literacko-artystycznych oraz ich dzisiejsza rola. Internetowe życie literackie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.
9:00 Bianka ROLANDO: Znak iluminowany. O relacjach sztuki i poezji
10:00 Natalia MALEK: Natalia Malek: Les choses. Przedmioty i codzienność w poezji
Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.
Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.
Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.
Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Karolina Kapusta, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.
Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.
Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.
Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.
WięcejDyskusja i wybór „Poetyckiej książki trzydziestolecia”. Wręczenie nagród dla laureatów projektu „Krytyk z uczelni”.
WięcejCzytanie i rozmowa z udziałem mieszkających w Berlinie autorów z Palestyny i Syrii.
WięcejCzytanie z książek Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop, Samotność przestrzeni Emily Dickinson i Nie gódź się Patti Smith oraz rozmowa z tłumaczami.
WięcejCzytania z książek: Animalia, Kalendarz majów, Chyba na pewno, Ikonoklazm.
WięcejBenefis Marty Podgórnik. Czytanie z książki Mordercze ballady oraz rozmowa z autorką.
WięcejPrezentacja Fundacji Rodziny Kochańskich. Widowisko Ginczanka. Żar-Ptak z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy oraz Pawła Szamburskiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.
Uczestnicy: Ilona Chylińska, Karolina Górnicka, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Michał Wieczorek, Maria Zielniewicz, Zofia Żółtek.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”. Podsumowanie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.
9:00 Konrad GÓRA: Spacer pojednawczy zwaśnionych poetyk
Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Małgorzata Kulisiewicz, Paulina Pidzik, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Weronika Stępkowska, Zuzanna Strehl, Michał Surosz.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.
Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.
Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski , Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Gabriela Krzyżanowska, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.
Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.
Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.
Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.
Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.
WięcejNiezbędnik
transport
miejsca wydarzeń
baza noclegowa
info
realizatorzy
multimedia
dziennikarze
wolontariat