Nikt nie jest sobą nawet na wyspie
„Na początku było poczucie walki i oblężenia, konieczność okopania się, zamknięcia w forcie, ale bardzo szybko przeistoczyło się to w chęć wędrówki i podróży – z portu w każdej chwili można wypłynąć, a ze stacji wyjechać” – pisze w książce Ludzie ze Stacji Karol Maliszewski. Bohdan Zadura przypomina te pierwsze edycje i akcentuje to, co wtedy było – i nadal jest – w tej imprezie najważniejsze: „Nigdy nie brałem udziału w żadnym Woodstocku czy Jarocinie, ale festiwale legnickie pewnie dawały takie poczucie wspólnoty, choć uczestników były setki, a nie setki tysięcy”.
Znaczenie „wspólnoty” akcentują w publikacji z tekstami uczestników oraz ich portretami autorstwa Maksymiliana Rigamontiego wszyscy. Każdy też opowiada swoją osobistą historię: „Można powiedzieć, że dorastałam, a później doroślałam z Biurem, i całkiem prawdopodobne, że się razem zestarzejemy (mam nadzieję, że pięknie)” – mówi Marta Podgórnik, a Konrad Góra wyznaje: „Moja historia jest pewnie dosyć typowa: od agresji i niechęci, przez zażenowanie, do stałej współpracy – od złośliwych ripost przyjmowanych milczeniem po złośliwe riposty przyjmowane z prawie aplauzem”.
Grzegorz Nurek, jak przystało na dziennikarza, relacjonuje: „Kiedy obserwuję ludzi siedzących na torach nieczynnej już stacji kolejowej, wystawiających twarze do słońca, widzę też hamak, do którego zbliża się boso poetka, a poeci ‘haratają w gałę’, czas na chwilę zamiera, wielkie sprawy polityczne karłowacieją i schodzą na dalszy plan”. Wtóruje mu Juliusz Pielichowski: „Utrzymująca się latami więź, siła wspólnych doświadczeń zdobywanych na festiwalowych frontach. Niewiele jest u nas miejsc równie otwartych dla każdego, kogo pociąga wszystko, co literackie”.
„Stronie Śląskie to miejsce, które w sposób zupełnie zadziwiający znosi, czy też bierze w trzydniowy nawias, różnice wieku, hierarchii i literackiej pozycji, pozostawiając prawie wyłącznie to, co ostatecznie z całej zabawy istotne: wspólnotę ludzi, dla których poezja jest rzeczywiście ważna, być może ważna w sposób zupełnie niedorzeczny, ale za to zupełnie na serio” – zauważa Radosław Jurczak i puentuje: „Na takie pole literackie – bardziej wspólnotowe i oparte na rzeczywistej więzi między uczestnikami, a więc po prostu: bardziej utopijne – warto rokrocznie wracać do Stronia”.
„Ponadpokoleniowość to jedna z niekwestionowanych cnót Biurowych spotkań” – mówi wprost Jerzy Jarniewicz. „Nieoczywista, bo przecież Biuro zaczynało jako przedsięwzięcie generacyjne. Z czasem jednak, z napływem nowych roczników, z otwieraniem się Biura na inne języki, zamieniło się w platformę spotkań, zawieszającą – doraźnie – pokoleniowe dystynkcje. Bo nie one tu decydują, a powinowactwo w słowie”. O powinowactwach pisze też Paweł Szamburski: „Odnajduję podobieństwa baniek – mojej muzycznej oraz ich literackiej – i przestaje być to moje i ich, staje się nasze, wspólne”.
„W pewnym sensie Stronie Śląskie jest dramatycznie ‘nie na czasie’ – zauważa Tadeusz Sławek. – Któż dzisiaj w sferze publicznej praktykuje wrażliwość, gdy liczy się jedynie bezwzględna i programowo niewrażliwa ‘skuteczność’”. „Jak nazwać taką wspólnotę? – pyta. – Nie znajduję lepszego słowa niż ‘wrażliwość’”. I opisuje uczestników: „Pragną chodzić własnymi drogami, a jednocześnie nie chcą żarłocznego egoizmu, wiedzą, ile umieją, ale chcą poznać własne słabości, potrafią wstydzić się za świat, gdy ten staje się coraz bardziej bez-wstydny. Wstępuje otucha”.
Nie powinno zatem dziwić, że hasło Stacji Literatura 25 brzmi: „Nikt nie jest sobą nawet na wyspie”. Pochodzi ze wstępu do zbioru esejów The Pitch of Poetry gościa specjalnego festiwalu – Charlesa Bernsteina, zdobywcy prestiżowej amerykańskiej Nagrody Bollingena w roku 2019. W oryginale cytat ten brzmi: „No man is himself, even to an island”, co wprost da się przetłumaczyć jako „Nikt nie jest sobą nawet dla wyspy”. Nasz slogan, który wiele miesięcy temu zaproponował Kacper Bartczak, jest zatem trawestacją tego, co napisał wybitny amerykański poeta.
Cytat ten nie jest zwyczajnym akademickim wstępem, tylko typową dla Bernsteina prześmiewczą hybrydą wielogatunkową, złożoną z eseju, wiersza, manifestu. Cały utwór gra wieloznacznością angielskiego słowa „pitch”. To wrzutka, marketingowa ściema, zajawka, ale też smoła, smolista czerń, coś, co się lepi, dolepia i dokleja tak, że nie da się tego później wyczyścić. Kolektywność i zbiorowość „siedzą” w poezji. Są jej spoiwem, a tym samym poezja spaja, skleja, przedostaje się do innych dyskursów, trochę je podważa, a zarazem napędza.
„Współczesna poezja rozwija się nie dzięki wielkoskalowym działaniom, ale za sprawą radykalnych różnic formalnych” – twierdzi Bernstein. „Poetyckie działanie jest więc równie fundamentalne dla naszej demokracji, jak karta praw – jest czymś, co można świętować z entuzjazmem i przyjemnością” – przyznaje poeta, jednoznacznie wskazując uniwersalną, a zarazem alternatywną dla standardów rynkowych, opierających się wyłącznie na rachunku ekonomicznym, wartość poezji, rozumianą szerzej niż jedynie w ramach literackich – wartość humanistyczną.
Hasło „Nikt nie jest sobą nawet na wyspie” łączy więc w sobie wiele elementów. Oddaje nie tylko wyjątkowość i odrębność każdego uczestnika festiwalu, który pozostaje na swojej „wyspie”, ale także pokazuje, że w tej naszej zbiorowości czy wspólnocie nikt do końca „nie jest sobą”. Napędzają nas te same wartości, bolą te same problemy. Wspólnie się zmieniamy, rozwijamy. Wszystko to nabiera jeszcze innego sensu w czasie przymusowej izolacji. Każdy na swojej wyspie, ale blisko innych, jak nigdy dotąd. Bez takich wysp nie ma wspólnoty, bez wspólnoty nie ma miejsca dla takich wysp.
dni
godziny
minuty
sekundy
Zapowiedź
Nikt nie jest sobą nawet na wyspie
Spot zapowiadający 25. Edycję festiwalu Stacja Literatura odbywającego się pod hasłem „Nikt nie jest sobą nawet na wyspie”.
Ilustracje: Marianna SZTYMA, muzyka: Dominik STRYCHARSKI, realizacja: YELLOW TAPIR FILMS.
Wiadomości
Stacja Literatura 25: Podsumowanie
„Nikt nie jest sobą nawet na wyspie” – pod tym wieloznacznym hasłem, pochodzącym ze wstępu do zbioru esejów Charlesa Bernsteina, odbyła się 25. edycja Stacja Literatura.
WięcejW czwartek zaczyna się 25. edycja Stacji Literatura
Już w czwartek w Stroniu Śląskim i Siennej zaczyna się Stacja Literatura 25. Z okazji jubileuszowej edycji najstarszego festiwalu literackiego w Polsce Biuro Literackie wydało aż dwadzieścia sześć premierowych książek.
WięcejStacja Literatura 25: Niezbędnik
Dokładnie za tydzień wystartuje Stacja Literatura 25, a Stronie Śląskie i Sienna na kilka dni znów staną się tymczasową literacką stolicą Polski. Oto niezbędnik, który pozwoli lepiej przygotować się do świętowania jubileuszu festiwalu realizowanego w tym roku w rygorze sanitarno-epidemiologicznym.
WięcejKoniec wolnych miejsc na liście uczestników festiwalu
Bardzo ważny komunikat dla osób planujących udział w tegorocznej Stacji Literatura.
WięcejStacja Literatura 25: Zmiany w tegorocznych pracowniach
W trakcie tegorocznej edycji Stacja Literatura zaplanowaliśmy aż dziewiętnaście Pracowni. Niestety część tych planów pokrzyżowała pandemia.
WięcejStacja Literatura 25: Wiersze i opowiadania doraźne
Już po raz trzeci w ramach Stacji Literatura zaplanowano finał konkursu na „Wiersze i opowiadania doraźne”.
WięcejStacja Literatura 25: Jubileuszowe premiery książkowe
Aż dwadzieścia sześć premierowych książek na dwudziestopięciolecie festiwalu przygotowało Biuro Literackie.
WięcejStacja Literatura 25: Języki obce
Głównym bohaterem tegorocznej edycji Stacji Literatura będzie Charles BERNSTEIN, zdobywca prestiżowej amerykańskiej Nagrody Bollingena w roku 2019. Poznamy też dwie laureatki Nagrody Literackiej Unii Europejskiej: Natašę KRAMBERGER ze Słowenii oraz Rékę MÁN-VÁRHEGYI z Węgier.
WięcejStacja Literatura 25: Nowe języki poezji
Tegoroczne Forum podczas Stacji Literatura z godzin południowych przenosi się na wieczorne. Zmiana to efekt sugestii, jakie pojawiły się w festiwalowych ankietach, gdzie kilka osób zwróciło uwagę, że nieoficjalne nocne dyskusje w Stacji Literatura to nieodzowna część festiwalu.
WięcejStacja Literatura 25: Nowe głosy z Polski
17 sierpnia 2020 roku Biuro Literackie w tradycyjnym, dziewiątym już almanachu Połów. Poetyckie debiuty zaprezentuje kolejnych ośmioro autorów przed debiutem książkowym. Laureaci tegorocznej, piętnastej edycji konkursu (Paweł HARLENDER, Natalia KUBICIUS, Paweł KUSIAK, Michał MYTNIK, Marlena NIEMIEC, Klaudia PIESZCZOCH, Agata PUWALSKA, Jakub SĘCZYK) otworzą swoim czytaniem festiwal Stacja Literatura 25.
WięcejStacja Literatura 25: Ludzie ze Stacji
Już można sobie zamawiać „Ludzi ze Stacji” – osobliwy album z wypowiedziami i zdjęciami uczestników oraz uczestniczek najstarszego polskiego festiwalu literackiego.
WięcejStacja Literatura 25: Muzyka słowa
Festiwal Biura Literackiego już po raz piąty zawita do Stronia Śląskiego i Siennej. Jedną z nowości po przeprowadzce imprezy z Wrocławia do Kotliny Kłodzkiej jest blok wydarzeń pod hasłem „Muzyka słowa”.
WięcejStacja Literatura 25: Klasyka europejskiej poezji
Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu lista książek przekładowych poszerzy się o kolejnych osiem książek, w tym cztery w nowej serii „Klasyka europejskiej poezji”.
WięcejStacja Literatura 25: „25}25”
W drugim festiwalowym serwisie mowa będzie o okolicznościowej serii wydawniczej z książkami autorów, którzy odegrali w historii imprezy oraz wydawnictwa ważną rolę.
WięcejStacja Literatura 25: Nawrót pandemii słowa
Najstarszy polski festiwal literacki obchodzi w tym roku swoje dwudziestopięciolecie. Organizatorzy Stacji Literatura, dawnego Fortu i Portu Literackiego, mimo wielu przeciwności wierzą, że jubileuszowa edycja planowana na 10–13 września dojdzie do skutku w pełnej odsłonie. Poznaliśmy dzisiaj program imprezy, jej hasło, a także spot, który promuje wydarzenie. Szykuje się „Nawrót pandemii słowa”!
WięcejStacja Literatura 25: Nikt nie jest sobą nawet na wyspie
Wierzymy, że 10 września spotkamy się na inauguracji Stacji Literatura 25. Już dzisiaj ujawniamy grafikę jubileuszowej edycji festiwalu i hasło tegorocznej Stacji.
Więcejuczestnicy
- Jacek DEHNEL
- Konrad GÓRA
- Paweł HARLENDER
- Adam KACZANOWSKI
- Bogusław KIERC
- Natalia KUBICIUS
- Paweł KUSIAK
- Grzegorz KWIATKOWSKI
- Michał MYTNIK
- Marlena NIEMIEC
- Klaudia PIESZCZOCH
- Marta PODGÓRNIK
- Agata PUWALSKA
- Joanna ROSZAK
- Robert RYBICKI
- Jakub SĘCZYK
- Jan STOLARCZYK
- Przemysław SUCHANECKI
- Katarzyna SZAULIŃSKA
- Aleksander TROJANOWSKI
- Bohdan ZADURA
- Miłosz BIEDRZYCKI
Program
Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim 2020”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Elżbieta Łapczyńska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Marta Sokołowska, Przemysław Suchanecki, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu Sprzedawca poezji.
18:00 / Joanna ROSZAK: Potencjał promocyjny wiersza. Jak mądrze propagować czytelnictwo.
Co to znaczy propagowanie czytelnictwa? Jak mądrze propagować czytelnictwo? Jaka jest miara sukcesu dobrego propagowania czytelnictwa? W jaki sposób promować literaturę niekomercyjną, w tym poezję? Potencjał promocyjny wiersza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.
Grupa 1 / Prowadzący: Adam KACZANOWSKI
Uczestnicy: Oskar Chojnacki, Mateusz Górniak, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Maria Krzywda, Jarosław Księżyk, Grzegorz Lepianka, Juliusz Łyskawa, Mateusz Malicki, Jacek Świłło, Daniel Tamkun, Maciej Tuora, Jakub Wiśniewski.
Grupa 2 / Prowadzący: Jakub KORNHAUSER
Uczestnicy: Andrzej Błażewicz, Krzysztof Chronowski, Marcin Czarnik, Magdalena Dampz, Justyna Hankus, Małgorzata Kulisiewicz, Joanna Pośpiech, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Paweł Harlender, Maciej Konarski, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Adrianna Olejarka, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Jakub Sęczyk, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Po debiucie wierszem 2020”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Miłosz Kamiński, Marek Kucak, Anna Mazela, Joanna Stryjecka, Bartłomiej Zdunek, Piotr Zemanek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Sara Akram, Piotr Borkowicz, Łukasz Dynowski, Tomek Gromadka, Karolina Kapusta, Marcin Kaweński, Szymon Kowalski, Małgorzata Oczak, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl, Małgorzata Szczecina, Nina Wojtala.
WięcejDyskusja „Ludzie ze Stacji” z udziałem publiczności.
Prowadzenie: Karol MALISZEWSKI.
WięcejProwadzący
Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim 2020”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Elżbieta Łapczyńska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Marta Sokołowska, Przemysław Suchanecki, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu Sprzedawca poezji.
9:00 / Joanna ORSKA i Jerzy JARNIEWICZ: Poetyckie nagrody literackie. Ich znaczenie i oddziaływanie.
Jak wykorzystać potencjał nagród literackich? Które nagrody literackie warto śledzić? Jakie możliwości dają nagrody literackie księgarniom stawiającym na poezję? Jak współpracować z nagrodami?
11:00 / Karol MALISZEWSKI: Poetycka biblioteka. Co czytać i jak zarażać własną pasją innych.
Co czytać, żeby dobrze sprzedawać poezję? Biblioteka dobrego księgarza. Jak zarażać własną pasją innych czytelników?
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.
Grupa 1 / Prowadzący: Adam KACZANOWSKI
Uczestnicy: Oskar Chojnacki, Mateusz Górniak, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Maria Krzywda, Jarosław Księżyk, Grzegorz Lepianka, Juliusz Łyskawa, Mateusz Malicki, Jacek Świłło, Daniel Tamkun, Maciej Tuora, Jakub Wiśniewski.
Grupa 2 / Prowadzący: Jakub KORNHAUSER
Uczestnicy: Andrzej Błażewicz, Krzysztof Chronowski, Marcin Czarnik, Magdalena Dampz, Justyna Hankus, Małgorzata Kulisiewicz, Joanna Pośpiech, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Paweł Harlender, Maciej Konarski, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Adrianna Olejarka, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Jakub Sęczyk, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Po debiucie wierszem 2020”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Miłosz Kamiński, Marek Kucak, Anna Mazela, Joanna Stryjecka, Bartłomiej Zdunek, Piotr Zemanek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Sara Akram, Piotr Borkowicz, Łukasz Dynowski, Tomek Gromadka, Karolina Kapusta, Marcin Kaweński, Szymon Kowalski, Małgorzata Oczak, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl, Małgorzata Szczecina, Nina Wojtala.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019.
WięcejProwadzący
Czytanie i rozmowa wokół książek: Wyspa na Księżycu, Skóra byka, świnia jest najlepszym pływakiem i Kielich upojenia z udziałem na żywo tłumaczy: Jakuba KORNHAUSERA i Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO oraz za pośrednictwem nagrań z Miłoszem BIEDRZYCKIM, Tadeuszem SŁAWKIEM i Henrykiem TALAREM.
Prowadzenie: Joanna ORSKA i Jakub SKURTYS.
Dofinansowano ze środków Instytutu Ramona Llulla.
WięcejCzytanie z książek: Zabawne i zbawienne,Pogo głosek,Wtracenie, Druga osoba.
WięcejCzytanie w wykonaniu Agnieszki JUDYCKIEJ i rozmowa wokół książki Amerykańska Szkoła Pisania z udziałem tłumaczy: Marcina SZUSTRA i Juliusza PIELICHOWSKIEGO.
Prowadzenie: Jerzy JARNIEWICZ i Joanna MUELLER.
WięcejProwadzący
Dyskusja „Nowe języki poezji” z udziałem publiczności.
Prowadzenie: Jakub SKURTYS.
WięcejProwadzący
Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim 2020”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Elżbieta Łapczyńska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Marta Sokołowska, Przemysław Suchanecki, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Książka w sieci”.
Sobota 10:00 / Jakub SKURTYS: Dobre strony książek. Przegląd najciekawszych czasopism internetowych i portali.
W jaki sposób wyszukiwać niekomercyjną literaturę, w tym poezję w sieci?
Sobota 12:00 / Grzegorz KWIATKOWSKI: Poezja w portalach społecznościowych. Czym jest skuteczna kampania w mediach społecznościowych? Działania w sieci. Skuteczne promowanie własnej marki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.
Grupa 1 / Prowadzący: Adam KACZANOWSKI
Uczestnicy: Oskar Chojnacki, Mateusz Górniak, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Maria Krzywda, Jarosław Księżyk, Grzegorz Lepianka, Juliusz Łyskawa, Mateusz Malicki, Jacek Świłło, Daniel Tamkun, Maciej Tuora, Jakub Wiśniewski.
Grupa 2 / Prowadzący: Jakub KORNHAUSER
Uczestnicy: Andrzej Błażewicz, Krzysztof Chronowski, Marcin Czarnik, Magdalena Dampz, Justyna Hankus, Małgorzata Kulisiewicz, Joanna Pośpiech, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Paweł Harlender, Maciej Konarski, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Adrianna Olejarka, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Jakub Sęczyk, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Po debiucie wierszem 2020”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Miłosz Kamiński, Marek Kucak, Anna Mazela, Joanna Stryjecka, Bartłomiej Zdunek, Piotr Zemanek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Sara Akram, Piotr Borkowicz, Łukasz Dynowski, Tomek Gromadka, Karolina Kapusta, Marcin Kaweński, Szymon Kowalski, Małgorzata Oczak, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl, Małgorzata Szczecina, Nina Wojtala.
WięcejCzytanie z książki Wiersze i opowiadania doraźne 2020. Wybór laureata konkursu.
Prowadzenie: Dawid MATEUSZ.
Czytanie w wykonaniu Agnieszki JUDYCKIEJ i rozmowa wokół książek Niebo w jeżynach i Magnetyczna góra z udziałem na żywo za pośrednictwem internetu: Natašy KRAMBERGER i Réki MÁN-VÁRHEGYI.
Prowadzenie: Juliusz PIELICHOWSKI i Joanna ROSZAK.
WięcejCzytanie z książek: Najdziwniejsze, Karl-Heinz M., ploso, Parkingi podziemne jako miasta spotkań.
WięcejCzytanie i rozmowa wokół książki Świat w ogniu z udziałem na żywo za pośrednictwem internetu Charlesa BERNSTEINA oraz na żywo tłumacza Kacpra BARTCZAKA.
Prowadzenie: Jerzy JARNIEWICZ i Joanna ROSZAK.
WięcejProwadzący
Prowadzący
Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim 2020”.
Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Elżbieta Łapczyńska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Marta Sokołowska, Przemysław Suchanecki, Aleksander Trojanowski.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu Książka w sieci.
10:00 / Jacek DEHNEL: Perspektywa autora, pespektywa tłumacza. Relacje z wydawcami oraz czytelnikami. Aktywność na profilach społecznościowych (autor online). Aktywność twórców i relacje z czytelnikami w czasach pandemii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.
Grupa 1 / Prowadzący: Adam KACZANOWSKI
Uczestnicy: Oskar Chojnacki, Mateusz Górniak, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Maria Krzywda, Jarosław Księżyk, Grzegorz Lepianka, Juliusz Łyskawa, Mateusz Malicki, Jacek Świłło, Daniel Tamkun, Maciej Tuora, Jakub Wiśniewski.
Grupa 2 / Prowadzący: Jakub KORNHAUSER
Uczestnicy: Andrzej Błażewicz, Krzysztof Chronowski, Marcin Czarnik, Magdalena Dampz, Justyna Hankus, Małgorzata Kulisiewicz, Joanna Pośpiech, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Żebrowska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Paweł Bień, Paweł Harlender, Maciej Konarski, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Adrianna Olejarka, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Jakub Sęczyk, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Po debiucie wierszem 2020”.
Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Miłosz Kamiński, Marek Kucak, Anna Mazela, Joanna Stryjecka, Bartłomiej Zdunek, Piotr Zemanek.
WięcejZajęcia dla uczestników projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2020”.
Uczestnicy: Sara Akram, Piotr Borkowicz, Łukasz Dynowski, Tomek Gromadka, Karolina Kapusta, Marcin Kaweński, Szymon Kowalski, Małgorzata Oczak, Julian Rosiński, Zuzanna Strehl, Małgorzata Szczecina, Nina Wojtala.
WięcejNiezbędnik
transport
miejsca wydarzeń
baza noclegowa
info
realizatorzy
multimedia
dziennikarze
wolontariat