Trans-porto, porta-ae
TransPort Literacki po raz 28 i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni – między 21 a 24 września – zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko 70 artystek i artystów z 10 krajów. Festiwal niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, tylko je tworzy. Przed rokiem blok wydarzeń otworzyła „kontrabanda namysłu” profesora Tadeusza Sławka. W tym roku „drzwi i bramę” uchyli Jerzy JARNIEWICZ. Warto przy tym być!
Zagraniczną listę autorek i autorów otwiera jedna z najwybitniejszych pisarek z Azji – Kim HYESOON. Będziemy mieli także okazję poznać twórczość autorek i autorów „Nowego europejskiego kanonu literackiego”: Mattea BUSSOLI, Charlotte VAN DEN BROECK, Radmily PETROVIĆ, Marii Navarro SKARANGER, Jana ŠKROBA oraz Benedeka TOTTHA. Swoje rysunki wystawi Fi Jae LEE.
Książką dla dzieci przygotowaną wraz z Joanną ŁAŃCUCKĄ powróci w roli jednej z głównych bohaterek festiwalu Joanna MUELLER, wyróżniona właśnie Wrocławskim Silesiusem za całokształt twórczości. Po kilku latach będziemy mogli posłuchać czytań Andrzeja SOSNOWSKIEGO, Bronki NOWICKIEJ, Kacpra BARTCZAKA, Romana HONETA i Joanny ROSZAK. Po raz pierwszy na festiwalu czytać będzie Janusz RUDNICKI.
Grono debiutantek poszerzą Iwona BASSA, Marlena NIEMIEC, Karolina KAPUSTA i Klaudia PIESZCZOCH. Z drugimi książkami powrócą: Paulina PIDZIK, Jakub PSZONIAK i Katarzyna SZWEDA. Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski reprezentują: Marcin CZERNIAWSKI, Agata DYCZKO, Miłosz FLESZAR, Jakub GRABIAK, Jakub GUTKOWSKI, Karolina KRASNY, Joanna ŁĘPICKA, Ewa TONDYS-KOHMANN, Łukasz WOJTYSKO, Amelia ŻYWCZAK.
Literackiej nobilitacji doczeka się Piotr MAGIK Łuszcz, którego teksty omówią syn muzyka FEJZJESTM, Marcin JURZYSTA, Arkadiusz WILMAN, Hirek WRONA i Filip ŁOBODZIŃSKI. W cyklu „Poezja polska od nowa” Aleksander TROJANOWSKI przedstawi swoją wizję twórczości Juliana TUWIMA. „Rozmowy z Kanonu” i „Rozmowy na koniec” poprowadzi Inga IWASIÓW, Grzegorz JANKOWICZ, Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK.
Za pracownie odpowiadają m.in.: Anna CIEPLAK, Przemysław CZAPLIŃSKI, Eliza KĄCKA, Barbara KLICKA, Dawid KUJAWA, Grzegorz OLSZAŃSKI, Edward PASEWICZ, Barbara PIEGDOŃ-ADAMCZYK oraz Beata STASIŃSKA. Pracownie dla tłumaczy poprowadzą: Zofia BAŁDYGA, Jacek GODEK, Aneta HALDORSEN, Olga NIZIOŁEK, Katarzyna SKÓRSKA, Elżbieta SOBOLEWSKA i Aleksandra WOJTASZEK.
Nowością będą zajęcia dla nauczycieli języka polskiego oraz uczniów szkół średnich z Kołobrzegu. Tutejsza młodzież po raz drugi przyzna ufundowaną przez Coffeedesk nagrodę „Koło brzegu poezji i prozy”. Tym razem wyróżnienie to trafi do autora najlepszego festiwalowego czytania. Główne wydarzenia muzycznie oprawi RESINA, a „Rozmowy na koniec” – Mateusz RYCHLICKI. Oboje zamkną festiwal wspólnym koncertem.
Najważniejsze wydarzenia zostały zaplanowane na 3 scenach – głównej mieszczącej się w Regionalnym Centrum Kultury, dziecięcej w Bibliotece Ogrody oraz wieczornej w Hotelu Baltic Plaza przy ulicy Plażowej w Kołobrzegu. Swoją premierę będzie miało 27 książek – w tym 8stanowiących efekt projektów wydawniczych realizowanych w ramach festiwalowych pracowni, których w tym roku zostanie zorganizowanych łącznie 30.
Przed rokiem odmieniano w Kołobrzegu „Trans”, w tym reinterpretacji zostanie poddany „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie hasło „Trans-porto, porta-ae” (drzwi, brama) przywołane w „Esejach homerowskich” Tadeusza Sławka, a co za tym idzie – rozmowa o transformującej i metamorficznej mocy kultury oraz literatury.
Główni partnerzy Biura Literackiego w organizacji festiwalu to Regionalne Centrum Kultury oraz Dealerzy Kultury. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska. Znaczenie TransPortu Literackiego doceniają mecenasi wydarzenia, którymi w tym roku są: Miasto Kołobrzeg, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Komisja Europejska w ramach programu Kreatywna Europa.
Trzyletnią dotację dla imprezy w ramach programu Promocji czytelnictwa przyznało w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal wspierają także zagraniczni partnerzy: LTI Korea, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie, NORLA, CzechLit, Moravská zemská knihovna i Nederlands Letterenfonds.
Listę lokalnych partnerów, bez których niemożliwa byłaby realizacja wydarzenia tworzą: Coffeedesk, Hotel Baltic Plaza MediSPA & FIT, Pufa Design, DG Light & Sound, Komunikacja Miejska Kołobrzeg, Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu.
dni
godziny
minuty
sekundy
Zapowiedź
TRANS-PORTO, PORTA-AE
Zwiastun festiwalu TransPort Literacki 28, który odbędzie się między 21 a 24 września 2023 roku w Kołobrzegu. Muzyka: RESINA. Oprawa graficzna: Fajne CHŁOPAKI. Pomysł: Artur BURSZTA. Animacja: Kacper ZAMARŁO.
Wiadomości
TransPort Literacki 28: Niezależny festiwal, który stoi po stronie dobrej literatury
Tradycyjnie jak co roku najważniejszą i najbardziej wiarygodną formą podsumowania festiwalu Biura Literackiego jest ankieta, do której wypełnienia zostają zaproszeni publiczność oraz uczestnicy towarzyszących imprezie projektów. Oto najbardziej reprezentatywne odpowiedzi na wybrane pytania.
WięcejTransPort Literacki 28: Przystanek po przystanku
Tegoroczny TransPort Literacki łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia) i po raz drugi na cztery dni zaleje Kołobrzeg wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna – dwudziesta ósma – edycja liczy blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, co czyni ją najbardziej rozbudowaną wersją w historii imprezy. Oto prezentacja festiwalowych wydarzeń godzina po godzinie, przystanek po przystanku.
WięcejTransPort Literacki 28: Festiwal o mocy kultury oraz literatury
TransPort Literacki po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni – między 21 a 24 września – zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Festiwal niezmiennie od lat idzie pod prąd, nie schlebia gustom, tylko je tworzy. Przed rokiem blok wydarzeń otworzyła kontrabanda namysłu profesora Tadeusza SŁAWKA. W tym roku drzwi i bramę uchyli Jerzy JARNIEWICZ. Warto przy tym być!
WięcejTransPort Literacki 28: Instrukcja obsługi
Nie bez powodu o organizowanym nieprzerwanie od 1996 roku przez Artura Bursztę i Biuro Literackie festiwalu pisze się „inny niż wszystkie”. Na czym polega wyjątkowość i odrębność wydarzenia, które już trzecią dekadę przyciąga na kolejne edycje następne pokolenia czytelniczek i czytelników nie tylko z Polski? Jaka jest jego „instrukcja obsługi”?
WięcejTransPort Literacki 28: Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski
22 września o godzinie 12:30 czytanie wierszy i próz z almanachu Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 otworzy tegoroczny TransPort Literacki 28. Zaprezentowane zostaną nagrodzone zestawy poetyckie i prozatorskie: Marcina Czerniawskiego, Agaty Dyczko, Miłosza Fleszara, Jakuba Grabiaka, Jakuba Gutkowskiego, Karoliny Krasny, Joanny Łępickiej, Ewy Tondys-Kohmann, Łukasza Wojtyski oraz Amelii Żywczak.
WięcejTransPort Literacki 28: Kurs na czytanie
TransPort Literacki w Kołobrzegu wybiera „Kurs na czytanie” i proponuje w tym roku mieszkańcom tej nadmorskiej miejscowości kilka specjalnie do nich skierowanych projektów. Dzięki planowanym działaniom najstarszy i najbardziej rozpoznawalny na świecie literacki festiwal z Polski, który swoje międzynarodowe edycje miał m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Kopenhadze, Oslo, ale też w New Delhi i Niżnym Nowogrodzie, jeszcze mocniej zakotwiczy się na Pomorzu Zachodnim.
WięcejTransPort Literacki 28: Rozmowy na koniec
TransPortowe wieczory, podobnie jak w poprzednich latach, zakończą Rozmowy na koniec. Na ostatnim piętrze Hotelu Baltic Plaza z widokiem na panoramę zachodniej części Kołobrzegu Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK zaproszą 21 i 22 września do rozmowy bohaterki i bohaterów głównych festiwalowych wydarzeń.
WięcejTransPort Literacki 28: Magik
Biuro Literackie zaprasza na spotkanie poświęcone twórczości Piotra Magika Łuszcza z okazji wydania książki Excalibur. Gośćmi Filipa Łobodzińskiego będą: syn artysty Filip FEJZJESTM Łuszcz, a także Marcin Jurzysta, Arkadiusz Wilman oraz Hirek Wrona.
WięcejTransPort Literacki 28: Strona A, strona B
Każdy, kto pisze, czyta, zajmuje się literackim przekładem i prowadzi księgarnię, może zostać uczestnikiem festiwalu. Posłuchaj, jak dyrektor festiwalu Artur Burszta opowiada o tym, jak dołączyć do TransPortu Literackiego 28, przybliża poszczególne imprezy i bohaterów oraz bohaterki wydarzeń.
WięcejTransPort Literacki 28: Muzyka słowa
Każdego roku jednym z najbardziej wyczekiwanych bloków wydarzeń festiwalu TransPort Literacki jest „Muzyka słowa”. Tym razem autorkom i autorom prezentującym swoje teksty na naszej scenie towarzyszyć będzie Resina.
WięcejTransPort Literacki 28: Nowy europejski kanon literacki
Festiwale Biura Literackiego od samego początku gromadziły świetnych twórców z kraju i zagranicy. Podobnie będzie i w tym roku. Na 28. edycję festiwalu TransPort Literacki nad polskie morze przyjedzie kolejna grupa autorów i autorek książek ukazujących się w ramach świetnie przyjętej serii „Nowy europejski kanon literacki”.
WięcejTransPort Literacki 28: Azja
Po sukcesie Histerii Kim Yideum, której występ był jednym z najczęściej przywoływanych momentów festiwalu TransPort Literacki 28, czas w Kołobrzegu na kolejny azjatycki akcent. Gościnią specjalną TransPortu Literackiego 28 będzie Kim Hyesoon i jej Autobiografia śmierci.
WięcejTransPort Literacki 28: Trans-porto, porta-ae
TransPort Literacki, który łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia), po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z dziesięciu krajów. Tegoroczna edycja liczy blisko sto pięćdziesiąt punktów programu.
WięcejProgram
- Agata DYCZKO
- Marcin CZERNIAWSKI
- Miłosz FLESZAR
- Jakub GRABIAK
- Jakub GUTKOWSKI
- Karolina KRASNY
- Joanna ŁĘPICKA
- Ewa TONDYS-KOHMANN
- Łukasz WOJTYSKO
- Amelia ŻYWCZAK
- Jacek GODEK
- Katarzyna SKÓRSKA
- Elżbieta SOBOLEWSKA
- Iwona BASSA
- Kacper BARTCZAK
- Karolina KAPUSTA
- Andrzej SOSNOWSKI
- Katarzyna SZWEDA
- Kacper BARTCZAK
- Iwona BASSA
- Karolina KAPUSTA
- Andrzej SOSNOWSKI
- Katarzyna SZWEDA
- Filip ŁUSZCZ
- Piotr MAGIK ŁUSZCZ
- Marcin JURZYSTA
- Arkadiusz WILMAN
- Hirek WRONA
- Roman HONET
- Jerzy JARNIEWICZ
- Marlena NIEMIEC
- Bronka NOWICKA
- Paulina PIDZIK
- Klaudia PIESZCZOCH
- Jakub PSZONIAK
- Janusz RUDNICKI
- Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI
- Aleksander TROJANOWSKI
- Zofia BAŁDYGA
- Olga NIZIOŁEK
- Aleksandra WOJTASZEK
- RESINA
- Roman HONET
- Marlena NIEMIEC
- Paulina PIDZIK
- Janusz RUDNICKI
- Julian TUWIM
- Aleksander TROJANOWSKI
Czytanie z książki Niewidka i Zobaczysko.
WięcejCzytanie z książki Viola i Niebieski w przekładzie Katarzyny SKÓRSKIEJ z udziałem autora z Włoch w formie online oraz tłumaczki. Prowadzenie: Joanna ROSZAK.
Zajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Karol Brzozowski, Aleksandra Górecka, Michał Janik, Janka Harasimowicz, Julia Jankowska, Przemysław Krall, Milo Migacz, Kamil Plich, Izabela Poniatowska, Alicja Regiewicz, Natalia Roguz, Łukasz Woźniak.
WięcejZajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Kasprzak, Magdalena Genow, Małgorzata Kośla, Zofia Sawicka, Kazimierz Fajfer, Patrycja Mirzejewska, Edyta Ołdak, Kamil Salamon, Julia Śliwowska, Olga Dwornik, Diana Grabska, Agnieszka Korytkowska, Maciej Wnuk.
WięcejZajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Byrska, Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Aleksandra Lewandowska, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak.
WięcejZajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko.
WięcejZajęcia dla poetek i poetów przed debiutem.
Grupa Karoliny Kapusty i Marleny Niemiec: Joanna Balas, Joanna Błażejczak, Aleksandra Bradel, Szymon Horała, Szymon Piotr Kokoszka, Mateusz Macheta, Helena Muszyńska, Aneta Sarnowska-Frank, Alicja Sokół, Paulina Szatkowska, Eryk Walda i Marek Laurenty Zieliński.
Grupa Pauliny Pidzik i Klaudia Pieszczoch: Aleksandra Bogdanowicz, Karolina Brzenczek, Krzysztof Buszewicz, Piotr Jurczyński, Paulina Kałuża, Paulina Remus, Maria Rościszewska, Maciej Sołtysik, Natalia Szumna, Karolina Zdunek i Olga Żyminkowska.
Grupa Jakuba Pszoniaka: Mikołaj Adamski, Joachim Andrzejewski, Jakub Belina-Brzozowski, Michał Dziedzic, Kazimierz Fajfer, Joanna Jesionek, Kinga Markowska, Sara Muzia, Mateusz Szopka i Anna Wierzbicka.
Grupa Joanny Roszak: Martyna Czop, Hanna Dziubińska-Kopka, Piotr Karabela, Tomasz Krasiński, Szymon Nagin, Adrian Olszewski, Maciej Popiński, Klaudyna Saczuk, Wojciech Studnicki i Sylwia Walicka.
Grupa Antoniny Tosiek: Anna Fidos, Ola Grudzińska, Patrycja Kłosińska, Agata Ewa Kordecka, Szymon Król, Jakub Kurzyński, Mikołaj Musielak, Piotr Okniński, Anna Wagner, Dawid Wiśniewski i Ewa Wyrembska.
Grupa Aleksandra Trojanowskiego: Monika Bistuła, Agnieszka Danecka, Andrzej Ilczewski, Olga Juskowiak, Dorota Łapa-Maik, Marzena Mariola Podkościelna, Magdalena Przybysz, Karolina Rogóz-Namiotko, Leszek Wawrzaszek i Anna Wąsowicz.
WięcejZajęcia dla prozaików i prozaiczek przed debiutem.
Grupa Iwony Bassy: Piotr Jurczyński, Jakub Kot, Mateusz Krajna, Monika Kułacz, Justyna Machaj, Małgorzata Mielcarek, Rafał Mystek, Mikołaj Świerkula, Anna Świtaj-Podsiadło, Patrycja Wojkowska.
Grupa Elizy Kąckiej: Helena Burdzińska, Piotr Ferster, Daria Krawczyk, Zuzanna Matusik, Aleksandra Niemasz, Maja Pacholczak, Aleksandra Skalec, Katarzyna Strębska, Wojciech Świerczek, Nikol Tomar, Antonina Weber, Konrad Wrzesiński.
Grupa Barbary Klickiej: Tomasz Bar, Klaudia Cierluk, Agnieszka Gołkowska, Paulina Kolasińska, Arkadiusz Kowalik, Jakub Krzyśka, Tomasz Misiewicz, Weronika Miziołek, Helena Piecuch, Karolina Prochownik, Anna Puszczewicz-Siodłok, Barbara Stanisz.
Grupa Filipa Łobodzińskiego: Katarzyna Czarnecka, Sławomir Dębski, Aneta Faner, Karolina Jastrzębska, Ania Kania, Dariusz Lebiedowicz, Barbara Sinica, Natasza Stelmaszyk, Agnieszka Walczak, Magdalena Wichrowska, Paulina Witek-Młynarska, Łukasz Wójcicki.
Grupa Bronki Nowickiej: Andrzej Bartnikowski, Adam Gawęda, Beata Głowacka, Ula Idzikowska, Marta Jagniewska, Marta Mrozek, Maria Piasecka, Grzegorz Reiwer, Dominika Spietelun, Adriana Tronina Kosterkiewicz, Elżbieta Żukowska, Paweł Żychliński.
Grupa Grzegorza Olszańskiego: Magdalena Bazylewicz, Artur Bielawski, Małgorzata Bożek, Tomasz Fran, Ewa Frączek-Biłat, Kuba Kruszelnicki, Paweł Najgebauer, Joanna Pośpiech, Zuzanna Waleczek, Anna Wawrzyniak-Kędziorek, Aleksandra Zieńko.
Grupa Edwarda Pasewicza: Magdalena Artysiewicz, Maciej Bidacha, Ewa Grzesista, Katarzyna Klein, Damian Koryl, Kajetan Kundzicz, Anna Łoniewska, Aleksandra Paduch, Paweł Rutkiewicz, Eliza Studzińska, Mira Suchowiejko-Opolska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Literatura przyszłości".
Wspólna dyskusja oraz zamknięcie zajęć z udziałem wszystkich prowadzących i uczestników.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Literatura przyszłości".
Jerzy JARNIEWICZ, Grzegorz JANKOWICZ, Kim HYESOON, Jakub SKURTYS: Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie uczestników, przedstawienie ramowego programu wydarzeń i wstępne rozpoznanie obszarów, które będą szczegółowo omawiane w ramach następnych zajęć, „wstępna mapa” współczesnych problemów i zjawisk literackich i prognozy na przyszłość. Przedstawienie wszystkich uczestników i prezentacja prowadzonych przez nie księgarni.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla tłumaczek i tłumaczy z języków czeskiego, norweskiego, islandzkiego, niderlandzkiego, węgierskiego, włoskiego i serbskiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Młodzież w księgarni".
Barbara PIEGDOŃ, Przemysław CZAPLIŃSKI, Inga IWASIÓW, Kim HEYSOON
Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie uczestników, przedstawienie ramowego programu wydarzeń, prezentacja każdej z księgarń specjalizującej się w literaturze młodzieżowej, zarysowanie priorytetowych kierunków rozwoju, prezentacja projektów, które okazały się najbardziej skuteczne w obszarze literatury dla dzieci i młodzieży. Opracowanie „mapy wyzwań” w kontekście współpracy z młodzieżą w ramach działalności księgarskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Uczestnicy
Prowadzący
Rozmowy z bohaterkami i bohaterami piątkowych wydarzeń. Prowadzenie: Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK. Muzyka: Mateusz RYCHLICKI.
WięcejOglądanie teledysków i słuchanie płyt winylowych. Zaprasza Hirek WRONA i jego goście.
WięcejZajęcia prowadzone przez Joannę Roszak.
WięcejZajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Karol Brzozowski, Aleksandra Górecka, Michał Janik, Janka Harasimowicz, Julia Jankowska, Przemysław Krall, Milo Migacz, Kamil Plich, Izabela Poniatowska, Alicja Regiewicz, Natalia Roguz, Łukasz Woźniak.
Zajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Kasprzak, Magdalena Genow, Małgorzata Kośla, Zofia Sawicka, Kazimierz Fajfer, Patrycja Mirzejewska, Edyta Ołdak, Kamil Salamon, Julia Śliwowska, Olga Dwornik, Diana Grabska, Agnieszka Korytkowska, Maciej Wnuk.
WięcejZajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Byrska, Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Aleksandra Lewandowska, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak.
WięcejZajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko.
WięcejZajęcia dla poetek i poetów przed debiutem.
Grupa Karoliny Kapusty i Marleny Niemiec: Joanna Balas, Joanna Błażejczak, Aleksandra Bradel, Szymon Horała, Szymon Piotr Kokoszka, Mateusz Macheta, Helena Muszyńska, Aneta Sarnowska-Frank, Alicja Sokół, Paulina Szatkowska, Eryk Walda i Marek Laurenty Zieliński.
Grupa Pauliny Pidzik i Klaudia Pieszczoch: Aleksandra Bogdanowicz, Karolina Brzenczek, Krzysztof Buszewicz, Piotr Jurczyński, Paulina Kałuża, Paulina Remus, Maria Rościszewska, Maciej Sołtysik, Natalia Szumna, Karolina Zdunek i Olga Żyminkowska.
Grupa Jakuba Pszoniaka: Mikołaj Adamski, Joachim Andrzejewski, Jakub Belina-Brzozowski, Michał Dziedzic, Kazimierz Fajfer, Joanna Jesionek, Kinga Markowska, Sara Muzia, Mateusz Szopka i Anna Wierzbicka.
Grupa Joanny Roszak: Martyna Czop, Hanna Dziubińska-Kopka, Piotr Karabela, Tomasz Krasiński, Szymon Nagin, Adrian Olszewski, Maciej Popiński, Klaudyna Saczuk, Wojciech Studnicki i Sylwia Walicka.
Grupa Antoniny Tosiek: Anna Fidos, Ola Grudzińska, Patrycja Kłosińska, Agata Ewa Kordecka, Szymon Król, Jakub Kurzyński, Mikołaj Musielak, Piotr Okniński, Anna Wagner, Dawid Wiśniewski i Ewa Wyrembska.
Grupa Aleksandra Trojanowskiego: Monika Bistuła, Agnieszka Danecka, Andrzej Ilczewski, Olga Juskowiak, Dorota Łapa-Maik, Marzena Mariola Podkościelna, Magdalena Przybysz, Karolina Rogóz-Namiotko, Leszek Wawrzaszek i Anna Wąsowicz.
WięcejZajęcia dla prozaików i prozaiczek przed debiutem.
Grupa Iwony Bassy: Piotr Jurczyński, Jakub Kot, Mateusz Krajna, Monika Kułacz, Justyna Machaj, Małgorzata Mielcarek, Rafał Mystek, Mikołaj Świerkula, Anna Świtaj-Podsiadło, Patrycja Wojkowska.
Grupa Elizy Kąckiej: Helena Burdzińska, Piotr Ferster, Daria Krawczyk, Zuzanna Matusik, Aleksandra Niemasz, Maja Pacholczak, Aleksandra Skalec, Katarzyna Strębska, Wojciech Świerczek, Nikol Tomar, Antonina Weber, Konrad Wrzesiński.
Grupa Barbary Klickiej: Tomasz Bar, Klaudia Cierluk, Agnieszka Gołkowska, Paulina Kolasińska, Arkadiusz Kowalik, Jakub Krzyśka, Tomasz Misiewicz, Weronika Miziołek, Helena Piecuch, Karolina Prochownik, Anna Puszczewicz-Siodłok, Barbara Stanisz.
Grupa Filipa Łobodzińskiego: Katarzyna Czarnecka, Sławomir Dębski, Aneta Faner, Karolina Jastrzębska, Ania Kania, Dariusz Lebiedowicz, Barbara Sinica, Natasza Stelmaszyk, Agnieszka Walczak, Magdalena Wichrowska, Paulina Witek-Młynarska, Łukasz Wójcicki.
Grupa Bronki Nowickiej: Andrzej Bartnikowski, Adam Gawęda, Beata Głowacka, Ula Idzikowska, Marta Jagniewska, Marta Mrozek, Maria Piasecka, Grzegorz Reiwer, Dominika Spietelun, Adriana Tronina Kosterkiewicz, Elżbieta Żukowska, Paweł Żychliński.
Grupa Grzegorza Olszańskiego: Magdalena Bazylewicz, Artur Bielawski, Małgorzata Bożek, Tomasz Fran, Ewa Frączek-Biłat, Kuba Kruszelnicki, Paweł Najgebauer, Joanna Pośpiech, Zuzanna Waleczek, Anna Wawrzyniak-Kędziorek, Aleksandra Zieńko.
Grupa Edwarda Pasewicza: Magdalena Artysiewicz, Maciej Bidacha, Ewa Grzesista, Katarzyna Klein, Damian Koryl, Kajetan Kundzicz, Anna Łoniewska, Aleksandra Paduch, Paweł Rutkiewicz, Eliza Studzińska, Mira Suchowiejko-Opolska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Literatura przyszłości".
Jerzy JARNIEWICZ: Przekładanie przyszłości. W jaki sposób tłumaczenia literackie będą kształtować literaturę przyszłości? Czy zmieniać się będzie rola tłumacza wraz z rozwojem sztucznej inteligencji?
Grzegorz JANKOWICZ: „Nowe media w literaturze” – jak będzie wyglądać literatura przyszłości pod kątem formalnym? Jakie współczesne formy literackie mają potencjał rozwoju, a co wydaje się już przeżytkiem i dlaczego? Literatura na granicy gatunków. Literatura a inne sztuki. Słowo – obraz – co dzieje się na styku? Czy nowe media faktycznie zagrażają literaturze? A może są dla niej szansą?
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla początkujących prozaiczek i prozaików.
WięcejZajęcia dla tłumaczek i tłumaczy z języków czeskiego, norweskiego, islandzkiego, niderlandzkiego, węgierskiego, włoskiego i serbskiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Młodzież w księgarni".
Barbara PIEGDOŃ: Książka jako początek rozmowy z dzieckiem i młodym dorosłym. Jak rozmawiać z dziećmi i jaką rolę odgrywa w tym literatura? Czytać jak dziecko, czyli jak? O tym, jak nie zatracić w sobie dziecięcego czytelnika. Czego młodzież może dzisiaj nauczyć dorosłych?
Przemysław CZAPLIŃSKI: przegląd księgarń specjalizujących się w literaturze dziecięcej.
Prezentacja dwóch księgarń uczestniczących w projekcie:
FIKA: Wielofunkcyjna księgarka z misją. Dlaczego „kluboksięgarnia”, a nie po prostu księgarnia? Trudna sztuka współpracy – od ASP, przez przedszkola, szkoły, prywatne firmy, media.
TONIEBAJKA: Budowanie środowiska wokół księgarni atrakcyjnego dla młodych czytelników z uwzględnieniem tych, którzy w dzieciństwie nie wyrobili sobie nawyku wizyt w księgarni. Ciągła potrzeba edukacji – gdzie szukać możliwości rozwoju? Wykaz instytucji, programów i możliwości.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Młodzież w księgarni".
Inga IWASIÓW: Stereotypy płciowe oczami dziecka i młodych dorosłych na przykładzie wybranych książek. Na styku ilustracji i słowa, czyli o roli komiksów wśród dziecięcych lektur. Współcześni ojcowie i dziadkowie.
Kim HYESOON: Korea – Polska – różnice kulturowe i jak się one przekładają na „wychowanie do czytenia”. Koreańska literatura dla młodzieży. Przegląd współczesnych trendów i najciekawszych tytułów
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla uczestników projektów szkolnych.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów szkolnych.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów nauczycielskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów nauczycielskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dziennikarskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dziennikarskich.
WięcejOtwarcie festiwalu i premiera eseju o znaczeniu słowa „port”. Muzyka: RESINA.
WięcejCzytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022. Muzyka: RESINA.
WięcejCzytanie z premierowych książek: Trupi bieg, Świerzb, Emily forever oraz rozmowa z udziałem autora z Węgier oraz autorek z Islandii i Norwegii. Prowadzenie: Inga IWASIÓW. Muzyka: RESINA
Uczestnicy
Czytanie z premierowych książek: czas kompost, Głodni, fuzja bordo, Taxi, zemla vulgaris. Muzyka: RESINA.
WięcejUczestnicy
Prowadzący
Czytanie z książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza oraz rozmowa z udziałem Filipa FEJZJESTM Łuszcza, Marcina
JURZYSTY, Arkadiusza WILMANA i Hirka WRONY. Prowadzenie: Filip ŁOBODZIŃSKI. Muzyka: RESINA.
Uczestnicy
Prowadzący
Rozmowy z bohaterkami i bohaterami sobotnich wydarzeń. Prowadzenie: Jakub SKURTYS i Antonina TOSIEK. Muzyka: Mateusz RYCHLICKI.
WięcejOglądanie teledysków i słuchanie płyt winylowych. Zaprasza Hirek WRONA i jego goście.
WięcejZajęcia prowadzone przez Joannę Roszak.
WięcejZajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Karol Brzozowski, Aleksandra Górecka, Michał Janik, Janka Harasimowicz, Julia Jankowska, Przemysław Krall, Milo Migacz, Kamil Plich, Izabela Poniatowska, Alicja Regiewicz, Natalia Roguz, Łukasz Woźniak.
Zajęcia dla finalistek i finalistów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Kasprzak, Magdalena Genow, Małgorzata Kośla, Zofia Sawicka, Kazimierz Fajfer, Patrycja Mirzejewska, Edyta Ołdak, Kamil Salamon, Julia Śliwowska, Olga Dwornik, Diana Grabska, Agnieszka Korytkowska, Maciej Wnuk.
Zajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Aleksandra Byrska, Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Aleksandra Lewandowska, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak.
WięcejZajęcia dla laureatek i laureatów projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.
Uczestnicy i uczestniczki: Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko.
WięcejZajęcia dla poetek i poetów przed debiutem.
Grupa Karoliny Kapusty i Marleny Niemiec: Joanna Balas, Joanna Błażejczak, Aleksandra Bradel, Szymon Horała, Szymon Piotr Kokoszka, Mateusz Macheta, Helena Muszyńska, Aneta Sarnowska-Frank, Alicja Sokół, Paulina Szatkowska, Eryk Walda i Marek Laurenty Zieliński.
Grupa Pauliny Pidzik i Klaudia Pieszczoch: Aleksandra Bogdanowicz, Karolina Brzenczek, Krzysztof Buszewicz, Piotr Jurczyński, Paulina Kałuża, Paulina Remus, Maria Rościszewska, Maciej Sołtysik, Natalia Szumna, Karolina Zdunek i Olga Żyminkowska.
Grupa Jakuba Pszoniaka: Mikołaj Adamski, Joachim Andrzejewski, Jakub Belina-Brzozowski, Michał Dziedzic, Kazimierz Fajfer, Joanna Jesionek, Kinga Markowska, Sara Muzia, Mateusz Szopka i Anna Wierzbicka.
Grupa Joanny Roszak: Martyna Czop, Hanna Dziubińska-Kopka, Piotr Karabela, Tomasz Krasiński, Szymon Nagin, Adrian Olszewski, Maciej Popiński, Klaudyna Saczuk, Wojciech Studnicki i Sylwia Walicka.
Grupa Antoniny Tosiek: Anna Fidos, Ola Grudzińska, Patrycja Kłosińska, Agata Ewa Kordecka, Szymon Król, Jakub Kurzyński, Mikołaj Musielak, Piotr Okniński, Anna Wagner, Dawid Wiśniewski i Ewa Wyrembska.
Grupa Aleksandra Trojanowskiego: Monika Bistuła, Agnieszka Danecka, Andrzej Ilczewski, Olga Juskowiak, Dorota Łapa-Maik, Marzena Mariola Podkościelna, Magdalena Przybysz, Karolina Rogóz-Namiotko, Leszek Wawrzaszek i Anna Wąsowicz.
WięcejZajęcia dla prozaików i prozaiczek przed debiutem.
Grupa Iwony Bassy: Piotr Jurczyński, Jakub Kot, Mateusz Krajna, Monika Kułacz, Justyna Machaj, Małgorzata Mielcarek, Rafał Mystek, Mikołaj Świerkula, Anna Świtaj-Podsiadło, Patrycja Wojkowska.
Grupa Elizy Kąckiej: Helena Burdzińska, Piotr Ferster, Daria Krawczyk, Zuzanna Matusik, Aleksandra Niemasz, Maja Pacholczak, Aleksandra Skalec, Katarzyna Strębska, Wojciech Świerczek, Nikol Tomar, Antonina Weber, Konrad Wrzesiński.
Grupa Barbary Klickiej: Tomasz Bar, Klaudia Cierluk, Agnieszka Gołkowska, Paulina Kolasińska, Arkadiusz Kowalik, Jakub Krzyśka, Tomasz Misiewicz, Weronika Miziołek, Helena Piecuch, Karolina Prochownik, Anna Puszczewicz-Siodłok, Barbara Stanisz.
Grupa Filipa Łobodzińskiego: Katarzyna Czarnecka, Sławomir Dębski, Aneta Faner, Karolina Jastrzębska, Ania Kania, Dariusz Lebiedowicz, Barbara Sinica, Natasza Stelmaszyk, Agnieszka Walczak, Magdalena Wichrowska, Paulina Witek-Młynarska, Łukasz Wójcicki.
Grupa Bronki Nowickiej: Andrzej Bartnikowski, Adam Gawęda, Beata Głowacka, Ula Idzikowska, Marta Jagniewska, Marta Mrozek, Maria Piasecka, Grzegorz Reiwer, Dominika Spietelun, Adriana Tronina Kosterkiewicz, Elżbieta Żukowska, Paweł Żychliński.
Grupa Grzegorza Olszańskiego: Magdalena Bazylewicz, Artur Bielawski, Małgorzata Bożek, Tomasz Fran, Ewa Frączek-Biłat, Kuba Kruszelnicki, Paweł Najgebauer, Joanna Pośpiech, Zuzanna Waleczek, Anna Wawrzyniak-Kędziorek, Aleksandra Zieńko.
Grupa Edwarda Pasewicza: Magdalena Artysiewicz, Maciej Bidacha, Ewa Grzesista, Katarzyna Klein, Damian Koryl, Kajetan Kundzicz, Anna Łoniewska, Aleksandra Paduch, Paweł Rutkiewicz, Eliza Studzińska, Mira Suchowiejko-Opolska.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Literatura przyszłości".
Kim HYESOON: „Nowe idzie z… Korei?” – jakie prognozy na przyszłość możemy wysnuć na podstawie obserwacji zjawisk i trendów w literaturze koreańskiej? A może kierunek zmian jest odwrotny? Czy widoczne jest oddziaływanie między literaturami europejskimi i literaturą azjatycką?
Jakub SKURTYS: Poezja przyszłości. Instapoezja. Poezja cybernetyczna. Gdzie się kończą możliwości wiersza?
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla początkujących prozaiczek i prozaików.
WięcejZajęcia dla tłumaczek i tłumaczy z języków czeskiego, norweskiego, islandzkiego, niderlandzkiego, węgierskiego, włoskiego i serbskiego.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników "Młodzież w księgarni".
Przemysław CZAPLIŃSKI: Wspólna dyskusja nad listą najlepszych współczesnych książek poetyckich dla dzieci i młodzieży, opracowanie szerokiej listy tytułów, które warto oferować we własnych księgarniach, szkołach, bibliotekach.
Barbara PIEGDOŃ, Przemysław CZAPLIŃSKI, Inga IWASIÓW, Kim HEYSOON: Wspólna dyskusja oraz zamknięcie zajęć z udziałem wszystkich prowadzących i uczestników. Wybór pięciu najlepszych książek poetyckich dla dzieci wraz z rekomendacjami. Weryfikacja zarysowanej na wstępie „mapy wyzwań”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej
Zajęcia dla uczestników projektów dla księgarzy i czytelników.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów szkolnych.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów szkolnych.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów nauczycielskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów nauczycielskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dziennikarskich.
WięcejZajęcia dla uczestników projektów dziennikarskich.
WięcejUczestnicy
Czytanie z premierowych książek: żal, może on, cierpkie, (miejsca ich jesiony), Człowiek na rondzie, Która godzina, gówniarzu? Muzyka: RESINA.
WięcejNiezbędnik
transport
miejsca wydarzeń
baza noclegowa
info
realizatorzy
multimedia
dziennikarze
wolontariat