Przyszłość literatury

65 arty­stek i arty­stów z 9 kra­jów z Euro­py i Azji, 33 czy­ta­nia w ramach 12 głów­nych wyda­rzeń, 3 wie­czor­ne kon­cer­ty, deba­ty oraz roz­mo­wy i finał z wrę­cze­niem festi­wa­lo­wych nagród w ramach sce­ny na pla­ży, a tak­że 260 godzin zajęć pro­wa­dzo­nych przez 42 oso­by w 30 pra­cow­niach warsz­ta­to­wych, szko­le­nio­wych i edu­ka­cyj­nych z udzia­łem 350 uczest­ni­czek oraz uczest­ni­ków zakwa­li­fi­ko­wa­nych spo­śród bli­sko 600 zgło­szeń – tak w piguł­ce pre­zen­tu­je się 29. edy­cja Trans­Por­tu Lite­rac­kie­go, naj­star­sze­go metry­kal­nie, ale wciąż naj­młod­sze­go duchem festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce, któ­ry pod hasłem „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”, odbę­dzie się mię­dzy 6 a 9 czerw­ca w Koło­brze­gu.

Jako gości­ni spe­cjal­na wystą­pi jed­na z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych na świe­cie poetek femi­ni­stycz­nych – Hiro­mi ITŌ z Japo­nii, któ­rej pierw­szy w Pol­sce wybór wier­szy Zabić­Ka­no­ko w prze­kła­dzie Anny ZALEWSKIEJ tra­fi do księ­garń 10 czerw­ca. Festi­wa­lo­wa publicz­ność będzie mia­ła oka­zję poznać twór­czość ostat­niej sió­dem­ki auto­rek i auto­rów z „Nowe­go euro­pej­skie­go kano­nu lite­rac­kie­go”. Do tego gro­na nale­żą: pisar­ka dla dzie­ci Rūta BRIEDE (Łotwa), poet­ki Doire­ann NÍ GHRÍOFA (Irlan­dia) i Ieva TOLEIKYTĖ (Litwa), poeta Dimi­tyr KENAROW (Buł­ga­ria), pro­za­icz­ki Rume­na BUŽAROVSKA (Mace­do­nia) i Lisa KRÄNZLER (Niem­cy) oraz pro­za­ik Bjørn RASMUSSEN (Dania).

Ofi­cjal­ną część festi­wa­lu otwo­rzy ese­jem o przy­szło­ści lite­ra­tu­ry Inga IWASIÓW, któ­ra w pre­mie­ro­wym cyklu „Trans­No­wa Książ­ka”, zapre­zen­tu­je tak­że Wido­ki z okna w podró­ży służ­bo­wej. Towa­rzy­szyć jej będzie Joan­na ROSZAK z kom­pen­dium wie­dzy na temat związ­ków lite­ra­tu­ry z fil­ma­mi i seria­la­mi – Poezja w odcin­kach. Wier­sze w cza­sach Net­fli­xa. Roz­mo­wę z autor­ka­mi popro­wa­dzi Justy­na SOBOLEWSKA. Kolej­ne­go dnia w tym samym cyklu pozna­my książ­ki, któ­re sku­pia­ją się m.in. na tema­ty­ce ról kobiet w dzi­siej­szym spo­łe­czeń­stwie – Wybór stand-upów Justy­ny BARGIELSKIEJ, tru­le Joan­ny MUELLER i Kryp­to­dom Kata­rzy­ny SZAULIŃSKIEJ.

Lite­rac­kie wyda­rze­nia pierw­sze­go i dru­gie­go dnia na sce­nie Regio­nal­ne­go Cen­trum Kul­tu­ry roz­pocz­ną czy­ta­nia „Nowych poetyc­kich i pro­za­tor­skich gło­sów z Pol­ski”. Wystą­pią lau­re­at­ki i lau­re­aci ubie­gło­rocz­ne­go Poło­wu: Karol BRZOZOWSKI, Mag­da­le­na GENOW, Alek­san­dra GÓRECKA, Julia JANKOWSKA, Alek­san­dra KASPRZAK, Mał­go­rza­ta KOŚLA, Edy­ta OŁDAK, Kamil PLICH, Maciej WNUK, Łukasz WOŹNIAK. Debiu­tanc­kie książ­ki, będą­ce efek­tem Pra­cow­ni, zapre­zen­tu­ją: Aga­ta DYCZKO (Żuko­wo), Jakub GRABIAK (Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie), Ola LEWANDOWSKA (jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata), Joan­na ŁĘPICKA (Zeszyt ćwi­czeń).

Powró­ci tak­że „Muzy­ka sło­wa” z czy­ta­nia­mi z pre­mie­ro­wych ksią­żek: Roma­na HONETA (pamięć niczy­ja, cia­ło moje), Grze­go­rza KWIATKOWSKIEGO (Zagad­ka), Prze­my­sła­wa OWCZARKA (Kata­wo­tra), Julii SZYCHOWIAK (Do środ­ka), Grze­go­rza WRÓBLEWSKIEGO (Ra). Autor­ką muzycz­nej opra­wy wszyst­kich czy­tań będzie w tym roku Mali­na MIDERA – naj­młod­sza w tej roli w histo­rii festi­wa­lu artyst­ka, któ­ra dodat­ko­wo wystą­pi na finał impre­zy jako lider­ka MIDI 4 z wyda­ną wła­śnie pły­tą Cats, Dogs and Dwarfs. Dzień wcze­śniej usły­szy­my PIN PARK, a kon­cer­ty zain­au­gu­ru­je kolej­ny nowy muzycz­ny głos z Pol­ski – uro­dzo­ny w 2003 roku Tymek PAPIOR.

Wystę­py muzycz­ne, a tak­że pro­wa­dzo­ne przez Anto­nię TOSIEK i Jaku­ba PSZONIAKA wie­czor­ne roz­mo­wy wokół pre­mie­ro­wych ksią­żek, deba­ta „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” z udzia­łem m.in. Jerze­go JARNIEWICZA i Beata STASIŃSKIEJ, nagro­dy: „Koło brze­gu poezji i pro­zy 2024” za naj­lep­sze festi­wa­lo­we czy­ta­nie (ufun­do­wa­nej przez Cof­fe­edesk i przy­zna­wa­nej przez koło­brze­ską mło­dzież) oraz „Książ­ka z Biu­ra 2024” dla Trans­Por­to­wej nowo­ści (nagro­da od publicz­no­ści i czy­tel­ni­ków Legi­mi), wresz­cie pre­zen­ta­cja sty­pen­dium twór­cze­go Fun­da­cji Kra­jo­we­go Depo­zy­tu Książ­ko­we­go na pra­cę nad debiu­tanc­ką książ­ką – to wszyst­ko wyda­rzy się na sce­nie na pla­ży przy Sal­tic Beach Bar.

Pra­cow­nie dla piszą­cych, zaj­mu­ją­cych się dra­ma­tem i prze­kła­dem, bran­żo­we spo­tka­nia biblio­te­ka­rzy, księ­ga­rzy, nauczy­cie­li i zaję­cia dla mło­dzie­ży z koło­brze­skich szkół odby­wać się będą w Blue&Green Bal­tic Hotel. Wśród pro­wa­dzą­cych: Gabrie­la BAR, Aga­ta DĄBEK, Julia FIEDORCZUK, Zuzan­na GAIŃSKA, Geo­r­gi­na GRYBOŚ, Alek­san­dra GRZEMSKA, Alek­san­dra JEŻEWSKA, Artur KAWA, Eli­za KĄCKA, Bar­ba­ra KLICKA, Mał­go­rza­ta LEBDA, Mate­usz MUSZYŃSKI, Edward PASEWICZ, Kira PIETREK, Mag­da­le­na PYTLAK, Bian­ka ROLANDO, Jakub SKRZYWANEK, Agniesz­ka SMARZEWSKA, Justy­na SOBOLEWSKA, Bogu­sła­wa SOCHAŃSKA, Doro­ta STROIŃSKA i Roman WOJCIECHOWSKI.

Orga­ni­zo­wa­ny od poło­wy lat dzie­więć­dzie­sią­tych festi­wal przy­czy­nił się do zmia­ny postrze­ga­nia lite­ra­tu­ry. Wypro­mo­wał gro­no auto­rów i auto­rek, któ­rzy dzi­siaj nale­żą do naj­czę­ściej nagra­dza­nych. Eks­pe­ry­men­ty z for­mą pre­zen­ta­cji ksią­żek, łamią­ce ste­reo­ty­po­we wyobra­że­nie o spo­tka­niach autor­skich, sta­ły się inspi­ra­cją dla orga­ni­za­to­rów wie­lu wyda­rzeń lite­rac­kich. To tutaj wymy­ślo­na i wrę­cza­na była Wro­cław­ska Nagro­da Poetyc­ka Sile­sius. Biu­ro Lite­rac­kie zaini­cjo­wa­no też sta­ra­nia Koło­brze­gu o tytuł Euro­pej­skiej Sto­li­cy Kul­tu­ry. Na prze­kór przy­wią­za­niu do zasad mar­ke­tin­go­wych impre­za zmie­nia nazwy oraz miej­sca wyda­rzeń i wkrót­ce roz­pocz­nie czwar­tą deka­dę dzia­łal­no­ści.

Moty­wem prze­wod­nim 29. edy­cji jest „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” – taki tytuł nosi deba­ta, któ­ra zosta­ła zaini­cjo­wa­na w stycz­niu w Maga­zy­nie Lite­rac­kim biBLio­te­ka. W cyklu tek­stów eks­per­ci sta­ra­ją się przy­bli­żyć przy­szłość, któ­ra cze­ka oso­by two­rzą­ce, ani­mu­ją­ce oraz czy­ta­ją­ce lite­ra­tu­rę. Zamiast spo­glą­dać wstecz, obcho­dzą­cy wkrót­ce trzy­dzie­sto­le­cie (inau­gu­ra­cja dzia­łań we wrze­śniu) festi­wal wybie­ga w przy­szłość, zada­jąc pyta­nia: co dalej z lite­ra­tu­rą pięk­ną, jaka będzie rola twór­ców i twór­czyń lite­ra­tu­ry, jaka jest przy­szłość uczel­ni kształ­cą­cych oso­by zaj­mu­ją­ce się lite­ra­tu­rą, a tak­że jak sztucz­na inte­li­gen­cja wpły­nie na przy­szłość lite­ra­tu­ry.

Impre­zie towa­rzy­szą: Unia Euro­pej­ska, Mia­sto Koło­brzeg, Mini­ster­stwo Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go, Urząd Mar­szał­kow­ski Woje­wódz­twa Zachod­nio­po­mor­skie­go, a tak­że Danish Arts Foun­da­tion, Latvian Lite­ra­tu­re, Mini­ster­stwo Kul­tu­ry Mace­do­nii Pół­noc­nej, The Japan Foun­da­tion Goethe-Insti­tut. Nagro­dy i sty­pen­dia zosta­ły ufun­do­wa­ne przez: Cof­fe­edesk, Fun­da­cję Kra­jo­wy Depo­zyt Biblio­tecz­ny i Legi­mi. Wyda­rze­nie wspie­ra­ją RCK i Deale­rzy Kul­tu­ry oraz Aka­de­mia Sztu­ki w Szcze­ci­nie, Blue&Green Bal­tic Hotel MediSPA&fit, DG Light & Sound, Kar­to­nik, Komu­ni­ka­cja Miej­ska, Pufa Design, Sal­tic Resort & SPA Grzy­bo­wo, Teatr Współ­cze­sny w Szcze­ci­nie i ZAZ.

Wydarzenie na Facebooku

dni

godziny

minuty

sekundy

Zapowiedź

Wiadomości

uczestnicy

Program

Niezbędnik

transport

więcej

miejsca wydarzeń

więcej

baza noclegowa

więcej

info

realizatorzy

więcej

multimedia

więcej

dziennikarze

więcej

wolontariat

więcej